Keskkonnaamet avaldab teadaande
keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seaduse (KeHJS) § 12 lõike 1¹ punkti 2 alusel.
Keskkonnaamet otsustajana teatab, et on jätnud algatamata Lembitu kinnistu (registriosa nr 24736650, katastriüksus katastritunnusega 36302:003:0107) eraldistel 7 ja 11 lageraie, eraldisel 15 aegjärkse raie ja eraldistel 18 ja 20 sanitaarraie keskkonnamõju hindamise (KMH).
Osaühing LANDEKER volitatud esindaja Raido Tammik esitas 04.06.2024 Keskkonnaametile metsateatised, millega kavandab Lembitu kinnistu eraldistel 7 (0,53 ha, 205 tm) ja 11 (0,5 ha, 167 tm) lageraiet, eraldisel 15 (0,95 ha, 104 tm) aegjärkset raiet, eraldisel 20 (0,38 ha, 30 tm) sanitaarraiet ning eraldisele 18 (0,47 ha) on teatatud metsakahjustusest (kahjustatud puuliigiks on kuusk ja kahjustajaks tüvekahjurid).
Lageraie on uuendusraie (MS § 28 lõige 4 punkt 1), mida tehakse, et võimaldada metsa uuendamist või uuenemist (MS § 28 lõige 6). Lageraie korral raiutakse raielangilt ühe aasta jooksul raie algusest arvates kõik puud, välja arvatud seemnepuudeks jäetavad 20–70 hajali või mõnepuuliste gruppidena paiknevat mändi, arukaske, saart, tamme, sangleppa, künnapuud või jalakat ühe hektari kohta ja elujõuline järelkasv ning säilikpuud ehk elustiku mitmekesisuse tagamiseks vajalikud puud või nende säilinud püstiseisvad osad (MS 29 lõige 1). Lageraie eesmärgiks on seega metsa uuendamine, uue metsapõlve rajamine.
Aegjärkne raie on turberaiena uuendusraie, mida tehakse, et võimaldada metsa uuendamist või uuenemist (MS § 28 lõige 4 punkt 1 ja lõige 6, MS § 30 lõige 1). Aegjärkse raie eesmärgiks on metsa järk-järguline uuendamine. Aegjärkse raie korral raiutakse uuendamisele kuuluvas metsas puid hajali üle raielangi kahe või enama raiejärguna (MS § 30 lõige 2). LKS § 14 lõige 6 sätestab, et kaitstaval loodusobjektil tuleb valik- ja turberaie tegemisel arvestada sama seaduse lisas sätestatud tingimustega, kui kaitse-eeskiri ei sätesta teisiti. LKS lisa „Valik- ja turberaie tingimused kaitstava loodusobjekti ning ranna ja kalda piiranguvööndis” punkti 2 kohaselt ei tohi 65%-lise ja suurema algtäiusega puistu esimese rinde täiust aegjärkse raie esimese järguga viia madalamale kui 50%.
Sanitaarraie on hooldusraie (MS § 28 lõige 4 punkt 2). Sanitaarraie eesmärgiks on nakkusallikaks olevate või kahjurite paljunemist soodustavate puude, samuti ohuallikat mittekujutavate surevate või surnud puude metsast eemaldamine ning selle tegemine ei tohi ohustada elustiku mitmekesisust (MS § 28 lõige 7 punkt 3, § 31 lõige 3). Sanitaarraie korras on lubatud raiuda MME §-s 7 toodud tunnustele vastavaid puid ning MME § 6 lõike 3 kohaselt ei tohi sanitaarraie tegemisel puistu täius langeda alla 30%.
KMH jäeti algatamata kuna kavandatavatel raietel ei ole olulist mõju välisõhu kvaliteedile, maavaradele (maardlad), pinnasele, põhja- ja pinnaveele, kaitstavatele loodusobjektidele ega kultuuripärandile ning tegevus ei kahjusta inimeste tervist, heaolu ega vara. Ebasoodsad mõjud Natura 2000 võrgustiku aladele on välistatud. Keskkonnamõju hindamise algatamine ei ole vajalik, sest:
1. On välistatud, et tegevus avaldab ebasoodsat mõju Kõnnumaa-Väätsa linnuala ja Laukesoo loodusala, mis kuuluvad Natura 2000 alade võrgustikku, kaitse-eesmärkidele ja alade terviklikkusele.
2. Kavandatava tegevusega ei kaasne olulist negatiivset keskkonnamõju veele ega välisõhule, samuti ei ületata piirmäärasid müra ja õhu saastatuse osas, vibratsioon eeldatavalt puudub. Tegevusega ei kaasne koosmõju teiste tegevustega.
3. Kavandatava tegevusega ei kaasne mõju inimeste tervisele, heaolule ja varale, samuti avariiolukordi või suurõnnetusi.
4. Tööde tegemisel keskkonnakaitsenõuetele vastavalt on avariiolukordade esinemine vähetõenäoline.
Arendaja on Osaühing LANDEKER (registrikood:
10647932) , kontaktandmed:
[email protected]
Otsustaja on Keskkonnaamet (kontaktisik Teet Tamm, e-post
[email protected], telefon 5019274).
KMH algatamata jätmise otsusega on võimalik tutvuda : otsus on lisatud käesolevale teatele.