Minu portfellis olev Apple avaldas küll analüütikute ootusi ületanud kvartalitulemused, kuid investoritele valmistab muret üha süvenev langustrend ning suhtarvudelt kallimaks muutuv aktsia hind.
- Apple'i toodete müük aeglustub, sest inimestel on kõrgete intresside tõttu vähem raha. Foto: Andras Kralla
Kasumit aktsia kohta teeniti 1,46 dollarit ning see ületab analüütikute ootusi 7 sendi võrra. Ka 89,5 miljardi dollari suurune käibenumber pakkus ilusama tulemuse, kui eksperdid olid oodanud.
Sellegipoolest kukkus õunafirma aktsia järelturul tulemustele reageerides 3 protsenti ning reedel langus jätkus. Ka eilsel eelturul kukkus Apple’i aktsia täiendavalt veerand protsendipunkti.
Põhjus on lihtne – analüütikute ootuste ületamisest ei piisa, kui kasvu ei ole. Ja selle viimasega on Apple’il probleeme. Vähe sellest, et Apple’i müügitulu vähenes neljandat kvartalit järjest, teatas ettevõtte finantsjuht Luca Maestri, et kasvu ei paista ka selle aasta viimasest kvartalist. Ja seda hoolimata faktist, et viimase kvartali sisse jääb jõulukuu, kus tehakse kingitusi ja mis peaks müüki igati toetama. Maestri hoiatuse kohaselt tuleb selle aasta viimane kvartal võrreldav eelmise aasta sama ajaga.
Telefoniäri päästab
Ainus Apple’i ärisegment, mis võrreldes eelmise aasta sama ajaga möödunud kvartalis kasvas, oli iPhone’ide müük. Samuti annab iPhone’ide müügile tulevikuks kasvulootust fakt, et kõige uuemaid 15. seeria telefone oli tulemuste avaldamise hetkeks müüdud vaid nädal. Seega ei jõudnud tulemuste avaldamise hetkeks nende potentsiaal veel avalduda. Apple’i tegevjuht Tim Cook aga kinnitas, et iPhone 15 müük läheb paremini kui seeria varasemate müük.
Üha paisuvaks tõrvatilgaks on Apple’i portfellis aga Macbookide ja iPadide müük, mis oli languses nii lõppenud kvartalis ja mille eest oli varem hoiatanud ka Maestri. Eelmises kvartalis vähenes Macbookide müük aasta varasemaga võrreldes kolmandiku, samas loodetakse numbrite ümberpööramist uutelt arvutitelt, mis on rikastatud uute generatsiooni kiipidega.
Samas nentis Cook, et personaalarvutite turul ongi praegu keeruline aeg. Samuti kukkus iPadide müügitulu kümnendiku võrra.
Teenuste müük toidab
Apple’is kasvab praegu kõige tugevamalt teenuste äri. Segmendist teenitav müügitulu ulatus 22,31 miljardi dollarini, kasvades aastaga 16 protsenti. Muu hulgas toidavad teenuste äri pilvetehnoloogiaplatvormid iCloud, Apple Music ja AppleCare, mille kliendid peavad maksma igakuist teenustasu.
Kokku on Apple’il septembri lõpu seisuga üle miljardi tellija.
Samuti valmistab mulle rõõmu, et õunafirma ärimudel soosib selle edasist kasvu. Tooted on üksteisest sõltuvuses ning nii on üht Apple’i toodet omaval kliendil tugev ahvatlus hakata tarbima ka teisi tooteid. Näiteks samaaegselt nii iPhone’i, Macbooki kui iPadi kasutavate inimeste hulk oli Cooki hinnangul kolmandas kvartalis kõigi aegade suurim.
Mitu murekohta
Siiski muretsevad investorid Apple’i Hiina-suunalise müügi pärast. Tegemist on õunafirma suuruselt kolmanda turuga ning seal tiheneb konkurents kohaliku gigandi Huaweiga. Konkurentsi teravdab fakt, et Hiina turg ei kasva enam vanas tempos ning kuna uusi kliente peale ei tule, peavad nii Apple kui Huawei konkureerima turul olevate pärast.
Samuti tuuakse murekohana välja üha tõusvad intressid. Apple’ile need otsest muret ei valmista, küll aga tema klientidele. Selleks et ülalkirjeldatud ökosüsteemi omada, on vaja osta õunafirmalt küllaltki kallid tooted. Kallinev laenuraha vähendab aga inimeste laenuvõimet ja seega väheneb arvutite ja telefonide järelmaksuga soetamine. See trend võib enam süveneda juhul, kui ka tööpuudus kasvama hakkab, mis on otseselt kõrgete intresside tagajärg.
Ühtlasi sõltub Apple’i edasine käekäik paljuski Google’ist. Viiendik selle kasumist tuleneb just neilt ja selle eest, et Google oleks Apple'i seadmetes kasutatavas brauseris Safari peamiseks otsingumootoriks. USA valitsus on esitanud kokkuleppe kohta monopolivastase hagi ning kui kohus peaks sekkuma, satub Apple’i kasum löögi alla.
Aeglustuva kasvu taustal on Apple suhtarvudelt oluliselt kallinenud. Kui 2020. aastal oli selle P/E veel alla 20, siis nüüd üle 30. Kasv enam kui poole võrra.
Hoian edasi
Samas aitab riske ja segmentide kasvu aeglustumist või kahanemist muretuma pilguga vaagida fakt, et Apple’i kontodel seisab üle 162 miljardi dollari vaba raha, mida mustematel aegadel kasutada. Samuti rõõmustatakse investorit sel kuul 24sendilise dividendiga aktsia kohta ning 25 miljardi dollari eest ostab Apple aktsiaid tagasi. Vaba raha aitab kahtlemata vähendada ka õunafirma sõltuvust kallist võõrkapitalist.
Aktsiate tagasiost peaks aktsia hinda kenasti toetama ning ega ma ole kurb ka selle pärast, et kasvuettevõttena portfelli võetud Apple nüüd veidi positiivset rahavoogu pakub. Dividenditootlus on küll ülimadal – 0,1 protsenti. Arvestades, et minu kontol on 376 õunafirma aktsiat, peaksin viimase kvartali eest saama umbes 90 dollarit.
Samas tean, et ettevõtte riskid on kontole jääva rahaga maandatud ning nende realiseerumata jäämisel jääb börsifirmal hulganisti raha tuleviku kasvu investeerimiseks. Jään siis lootma, et Apple suudab tulevikus jätkuvalt innovatsiooni näidata ning et see kajastub pikas plaanis ka aktsia hinna edasises kasvus. Tänaseks olen oma positsiooniga nii või naa teeninud enam kui 56 000 eurot ning võrreldes algusega on see 866 protsenti kasvanud. Lisaks oman Apple’it läbi Berkshire Hathaway. Igasugune kasvulisa on ikka ja alati teretulnud.
Seejuures annan endale aru, et tehnoloogiasektori osakaal minu portfellis on jätkuvalt väga suur. Ainuüksi Apple moodustab minu varanatukesest enam kui 12 protsenti, rääkimata minu suurimast positsioonis Microsoftist, mille osakaal jääb 30 protsendi alla. Võitjaid aga ei müüda.
Seotud lood
Warren Buffetti investeerimisfirma Berkshire Hathaway istub rekordilise hulga vaba raha otsas ajal, kui Buffett näeb vähe häid tehinguvõimalusi, vahendab CNBC.
USA peamised aktsiaindeksid tõusid neljapäeval hüppeliselt. Turg panustab, et Föderaalreserv on lähedal intressimäärade tõstmise lõpetamisele. Samuti hindasid investorid positiivselt ettevõtete viimaseid majandustulemusi.
"Investeerimisideede universumi" saates teeme juttu autodest ja autodesse investeerimisest. Kas eksklusiivse auto ostmine on kulu või investeering? Milliseid mudeleid valida, kui soovida, et nende väärtus aja jooksul tõuseks?