Kas oled kunagi tundnud, et kõnnid töö juures justkui munakoorte peal? Kas sinu arvamust ei võeta arvesse, sa kardad vigu teha ning ettevõttekultuur põhineb hirmul?
Kõige tõenäolisem on see, et sa lähed koju ning hakkad oma partnerile rääkima, kuidas töö juures ei ole hea olla. Lisaks sellele tunned stressi füüsilisi sümptomeid. Võib-olla on aeg hoopis tunnistada, et sinu töökoht on kohutav ja mürgine koht, kus viibida?
Portaal Inc.com on välja toonud kuus märki, mille järgi ära tunda, et sinu töökeskkond on väga mürgiseks muutunud.
1. Sinu ülemus on kontrollifriik
See inimene pühendub igale pisidetailile. Olukord on väga rõhuv, sest ta püüab sinu otsuseid kontrollida. Ta ei usalda meeskonda ning delegeerimist toimub vähe. Grupiarutelusid ei ole, sest juhtimise stiil on autokraatlik. Lisaks sellele ei õpi inimesed sellises keskkonnas midagi uut ja nende loovus on väike.
2. Inimesed süüdistavad üksteist
„Iga näidatud näpu kohta näitab kolm näppu sinu peale tagasi“ – siia käib juurde just selline ütlus. Sellises ettevõttes leiad, et sinu kolleegid ei taha vastutust võtta ning tihtipeale on probleem nende iseloomus. Algab üksteise pidev süüdistamine. Kui see on sinu ettevõte ning sa oled sattunud miinivälja keskele, siis on sinu parim võimalus tõusta sellest kõrgemale. Ära hoia asju vaka all, too välja erinevad käitumismustrid, ära muutub personaalseks (ole objektiivne), kommunikeeri enesekindlalt ja põhine faktidel. Dokumenteeri kõike, mis toimub.
3. Sa ei saa töö juures kedagi usaldada
Väga kõikuvas ja poliitiliselt laetud kultuuris, kus inimesed koonduvad leeridesse ning juhid ässitavad töötajaid üksteise vastu, ei ole turvaline informatsiooni avaldada või koostööd teha. Töökoha säilivus on väga ettearvamatu ning sul pole õrna aimugi, mis järgmiseks juhtuda võib. Kolleegide usaldamine on riskantne – nad võivad tegelikult olla sinu vaenlased. Juhi usaldamine võrdub töise enesetapuga.
4. Klatšimine tapab moraali
Sa tead küll, kes nad on. Need on töötajad, kes tekitavad sulle halba tuju. Nad ei saanud midagi, mida nad tahtsid. Nad ei ole nõus muutustega ning nüüd on neil tekkinud vimm. Võib-olla nad ei saanud ametikõrgendust, mida nad nii väga lootsid? Nad hakkavad klatšima ning juhtkonnast halvasti rääkima. Nad levitavad kuulujutte ning tõmbavad endaga teisi töötajaid kaasa. Kindlasti hakkavad nad enda järgi kodustama ka uusi töötajaid.
5. Kahepalgelisus ja pugemine
Kas sa oled kunagi näinud kolleege, kes poevad juhtkonnale selleks, et saada erinevaid hüvesid? Tavaliselt tehakse seda sinu arvelt. Sa tunned neid hästi – nad proovivad juhtidega sõbrustada ja manipuleerida, et saada erikohtlemist. Kui nende tegevus on edukas, siis saavad nad palgakõrgendust, tasuta koolitusi või rohkem vaba aega, millest teised ei ole teadlikud.
6. Inimesi koheldakse nagu numbreid
Juhtkond suhtub ettevõtte töötajatesse nagu robotitesse või töömesilastesse. Neid peetakse objektideks ja kuluartikliteks, mitte varadeks. Töötajate heaolu ja õnne pärast ei muretseta. Motiiv nende palkamiseks oli peamiselt produktiivsuse ja kasumi suurendamiseks. Juhtidel ei ole töötajate suhtes kaastunnet või empaatiat. Selle tõttu on sul palju stressi ja läbipõlemist.
Seotud lood
Kaubanduse mahud näitasid oktoobris juba kerget tõusu ja mõõnaaeg on ületatud, leiab LHV panga kaupmeeste makselahenduste juht Indrek Kaljumäe. Seda enam tuleb tema sõnul tähelepanu pöörata e-makselahenduste võimekusele.