Soome riigis toimus aasta alguses väga suur muudatus palkade maksmise süsteemis. "Soome maksuameti telefoniliinid on pidevalt kinni ja ülekoormuse info on ka maksuameti kodulehel," kirjeldas tekkinud segadust raamatupidamisbüroo CH Konsultatsioonid OÜ juhataja Christer Haimi.
- Reisijad Tallinki laeval teel Helsingist Tallinna. Foto: Andras Kralla
1. jaanuarist on Soomes kasutusel tulorekisteri ehk tuluregister, kus alates jaanuarist tuleb deklareerida kõigi töötajate palk, rääkisid asjatundjad
Äripäeva raadio saates "Teabevara tundˮ.Raamatupidamisbüroo CH Konsultatsioonid OÜ juhataja Christer Haimi selgitas saates, et varem Soomes palkasid ei isikustatud. Ettevõtted küll deklareerisid iga kuu oma palgafondi, aga täpsemat ülevaadet, millisele töötajale kui palju palka maksti, esitama ei pidanud. "Kui aasta sai läbi, siis hiljemalt jaanuari lõpuks tuli esitada eelmise aasta kohta palgadeklaratsioonid, kus seletati lahti, kui palju keegi aasta jooksul palka sai. Sisuliselt oli Soome maksuamet terve aasta pimeduses," kirjeldas ta.
Töötajale tehtud väljamakse tuleb deklareerida viie päeva jooksul
Nüüd on seis hoopis vastupidine, Soome maksuamet tahab saada palga väljamakse kohta info võimalikult varakult. Haimi ütles, et uue korra järgi tuleb iga töötajale tehtud väljamakse deklareerida viie päeva jooksul. Näiteks kui palk maksti välja 3. jaanuaril, siis tuluregistrile tuleb palgadeklaratsioon esitada hiljemalt 8. jaanuariks.
Maksude tasumise osas siiski muudatust pole, see tähendab, et palgamaksusid ei deklareerita koos väljamaksega, vaid nii nagu varem, väljamaksele järgneva kuu 12. kuupäevaks.
Haimi selgitust mööda teatatakse tuluregistrisse lisaks tehtud töötasudele ka mitterahalised hüvitised, erisoodustused ja muud väljamaksed. Soomes on ka erisoodustused isikustatud, mis tähendab, et kõigil hüvedel on isikukood juures. Tuluregistris tuleb deklareerida ka töölähetusega seotud päevarahad ja sõiduhüvitised.
Tuluregistris kajastatakse peale väljamakse ja isikuandmete veel palga maksmise periood, palga maksmise päev, ametiklass Soome statistikaameti klassifikaatori alusel, sotsiaalkindlustust pakkuvate ettevõtete nimetused ja lepingute numbrid ning töötasu liik.
Ettevõtja koormus suureneb
Süsteemi administreerimine läheb riigi jaoks küll lihtsamaks, riik saab tunduvalt varem ja rohkem infot, ent Haimi sõnul ettevõtja koormus suureneb: deklaratsioone tuleb esitada sagedamini ning andmeid edastada märgatavalt rohkem. Lisaks korduvale väljamaksete deklareerimisele tuleb iga kuu lõpus esitada eraldi deklaratsioon arvestatud tulu- ja ravikindlustusmaksu kohta, mis sarnaneb oma sisult varasema TAS-deklaratsiooniga. Sellel deklaratsioonil esitatakse ka info, kui palga väljamakseid ei ole teostatud. See esitatakse järgmise kuu 5. kuupäevaks ja selle põhjal tekib 7. kuupäevaks maksukohustus. Need maksud tuleb Soome maksuameti maksukontole kanda 12. kuupäevaks.
Haimi ütles, et ka raamatupidamisteenuse pakkujate töökoormus muutub: kui ettevõte maksab palka enam kui korra kuus, tuleb ka deklaratsioone esitada rohkem. "Näiteks kui töötaja saab palka iga nädala lõpus, tuleb kuu jooksul esitada neli deklaratsiooni ja kuu lõppedes lisadeklaratsioon," ütles ta.
Tema sõnul on Soome jaoks tegu ülisuure muudatusega ja paljud ettevõtted on seetõttu pidanud ümber tegema oma IT-süsteemi ja vahetama välja arvestusprogrammi. "Soome maksuameti telefoniliinid on pidevalt kinni ja ülekoormuse info on ka maksuameti kodulehel. Usutavasti antakse kohanemiseks aega ning esialgu hilinemisega kohe sanktsioone ei kaasne," arvas ta.
Elektroonilise juurdepääsu saamine
Registri kasutusele tulekuga on üks probleem veel elektroonilise juurdepääsu saamine, nentis Haimi. Soomes pole laialt levinud ID-kaardi süsteem, igale poole sisenetakse internetipanga koodidega. P"raegu on veel võimalik kasutada varasemaid Katso-koode, aga nende kasutamine soovitakse lõpetada. Maksuamet on siiski teada andnud, et püüab leida lahendust välismaalaste teenindamiseks. Seni kuni elektrooniliselt pole võimalik tuluregistrisse siseneda, saab deklaratsioonid väljamaksete kohta saata paberil posti teel," ütles ta.
Tema sõnul vajab uus süsteem tundma õppimist ja kohanemist ning nii selgub pidevalt väiksemaid nüansse, mis selle muudatusega kaasnevad. "Näiteks kui ettevõte on sõlminud pensionikindlustuse Varma pensionikindlustusfondiga, siis tuleb ise minna Varma e-teenuse keskkonda ja lisada linnuke, et soovitakse arveid iga kuu, muidu saadab Varma arve iga esitatud deklaratsiooni kohta eraldi," ütles ta.
Kõiki neid kogemusi, mida CH Konsultatsioonid on hankinud seoses üleminekuga tuluregistrile, on Christer Haimil plaanis jagada
raamatupidaja.ee veebiseminaril „Uus tuluregister Soomes” 27. veebruaril 2019.
Seotud lood
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.