Kokteil suurte tootluste lubamistest investoritele ja kahtlastest äriplaanidest on segu, kus petta saamise võimalus on äärmiselt suur, leiab Fusion Varahalduse ASi partner Hendrik Roosna.
Järgneb Hendrik Roosna kommentaar:
SwizzBankers näib ettevõttena, mis kopeerib investeerimispanganduse ideed, kuid annab välja suuri lubadusi, mida ükski selline ettevõte ei tee. Otse ettevõtetesse investeerimine on äärmiselt tundlik teema ja siin müüakse peamiselt usaldust. Suurte lubaduste andmine on väga kahjulik kogu investeerimistegevuse mainele.
SwizzBankersi ajalehtedes trükitud lubadused on näidis sellest, mida üks investeerimispank kunagi lubada ei tohi. Iga selline teadaanne näitab juhtkonna ebakompetentsust ning näib asjatundjale kui "lolli" otsimine.
Esimene ohumärk on raha otsimine tootluse lubamisega. Otse ettevõtte omakapitali investeerides on võimalik saavutada kõrget tootlust, kuid sellega kaasnevad ka olulised riskid. Excelis on lihtne joonistada ilustatud äriplaan ja näidata kõrget tootlust. Pahatahtliku käitumise korral jäetakse siinkohal rääkimata negatiivsetest stsenaariumitest ja tagatistest investori jaoks.
Investeerimispankuri esmane kohustus on koostada finantseerimislahendus nii, et kõigi osapoolte riskid oleksid optimaalsed ja investor oleks lisaks tootlusele hästi kursis ka raha kaotamise võimalustega. Korrektne lause sellises reklaamis oleks „kui läheb hästi, siis on võimalik saavutada kõrge tootlus“.
Teiseks ohumärgiks on investeerimisobjektiks olevate ettevõtete otsimine reklaami kaudu. Selline sõnum meelitab ligi kahtlase väärtusega äriplaane.Kolmas ja suurim ohumärk on nõustaja taust. Antud juhul on tegemist pankrotis kinnisvaraärimehe uue ettevõttega, kelle vastu on palju pretensioone. Kuidas saab klient olla kindel, et tema pretensioon pole järgmine?
Seotud lood
Endise rahandusministri Mart Opmanni ja võlgades kinnisvaraärimehe Swen Uusjärve investeerimisfirma, mille vastu pärast Äripäeva artiklit tundis huvi finantsinspektsioon, on tänaseks nime muutnud.
Võlgades kinnisvaraärimees ja endine rahandusminister meelitavad investoreid, lubades neile suurt tootlust. Meeste tegevust uurib finantsinspektsioon.
Viimasel ajal on sagenenud küsitavad või suisa ebaseaduslikud tegevused finantsturul, kus pakutakse erinevaid „teenuseid” või „soodsaid investeerimisvõimalusi”. Finantsteenuste tarbijatel soovitab finantsinspektsioon käituda alljärgnevalt:
Endine rahandusminister ja Eesti Panga nõukogu liige Mart Opmann ja võlgades kinnisvaraärimees Swen Uusjärv otsivad raha.
2018. aastal Leedus loodud ühisrahastusplatvormi
Profitus idee sündis järk-järgult, kui kinnisvara ostjate ja müüjatega suheldes ning kinnisvaraprojekte arendades võis näha inimeste üha suurenevat investeerimishuvi.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele