"Looge oma ettevõte!” ütles Allan Martinson väga õigesti. Soovitus on igati korrektne, kuid siiski tasuks säärase julgustamisega olla ettevaatlik, kirjutab arvamusloos Capital Advisorsi partner Hendrik Roosna.
Samamoodi võiks mina soovitada Martinsonile tema füüsilise vormi kohta midagi teadmata, et mingu sel aastal kindlasti maratoni jooksma. Kõlab ju ilusa ja sportliku soovitusena. Tegelikult aga tähendab maraton hulka kilomeetreid, mida ilma ettevalmistuseta inimene enamasti läbi joosta ei suuda. Soovitust sõna-sõnalt järgides võib ta endale viga teha. Maratoni jooksmine vajab põhjalikku füüsilist ja vaimset ettevalmistust. Edukad jooksjad ei häbene nõu küsida treenerilt, sest võimalikke vigu saab spetsialisti abiga vältida. Ainult siis, kui kõik eeldused on täidetud, on rajale minnes võimalik edukalt lõpetada.
Sarnased alused kehtivad ka ettevõtluses. Põhjalik ettevalmistus ja julgus aitavad ettevõtluses ellu jääda, edu saavutada ja suureks kasvada. Oma firma on aastatepikkune projekt ja kasum ei pruugi saabuda esimestel aastatel. Sellega tasub kindlasti arvestada, enne kui stabiilsele palgatööle käega lüüa.Alustav ettevõtja peab alati kümme käiku ette mõtlema, veendumaks, et plaan on küllalt hea. Samuti tasub kasutada treenerit kas mentori, sõbra või professionaalse nõustaja näol. Ettevõtluskogemusega inimestelt saab väärt nõu ja nii jäävad paljud vead tegemata.
Soovin nii palgatöötajatele kui ettevõtjatele julgust oma unistusi teoks teha targalt, ettevaatlikult ja vajaduse korral hüva nõu otsides.
Seotud lood
Internetiärimees Jüri Kaljundi soovitab ettevõtlusesse sukelduda pigem kohe, sest ainult tööd tehes tulevad lahendused ja otsused, küll aja jooksul ka õpib.
Krimelte OÜ juhatuse esimees Jaan Puusaag soovitab hakata ettevõtlusega pihta ja siis vaadata, mis edasi saab, sest parim õpetaja on elu.
Vertex Consulting konsultant Andro Kullerkupp on arvamusel, et ettevõtluses ei saa kõike lõpuni planeerida, kuid esimesed sammud tuleks finantsilises mõttes põhjalikult läbi mõelda.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.