Uue aasta alguses muutus ligi 300 seadust. Millised neist omavad kaalukat mõju ka ettevõtjatele, võtsime arutada saates „Äripäeva fookuses“.
Olulisemaid maksumuudatusi selgitas rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna juhataja Raoul Lättemäe. Tänavuste maksumuudatuste kõrval nentis ta, et Eesti maksusüsteemis on aeg ümberkorraldusteks.
„Maksukoormuse tõstmine ei tee kindlasti ettevõtjate elu lihtsamaks, aga meie maksukoormus on 3-4 protsendipunkti madalam, kui konkurentriikidel,“ ütles Lättemäe.
Ta nendib, et madalam maksukoormus pole ainus eksporti soodustav tegur ning tõdeb, et see võib hakata ammenduma.
„Meil on püsivalt olnud madala maksukoormuse eelis, aga see ei ole ainus, mis edu tagab,“ ütleb Lättemäe.
Rahandusministeeriumi esindaja tõdeb, et suuremad maksumuudatused seisavad Eestil paratamatult ees.
Selle aasta algusest kehtima hakanud maksumuudatuste kohta ütleb Marko Udras kaubandus- ja tööstuskojast, et kitsalt ainult käibemaksu tõus ettevõtjaid valusalt ei löö, kuid kõik muudatused kokku teevad seda küll.
„Tõusevad ka aktsiisid, riigilõivud, teekasutustasud, maamaks – me peaksime vaatama kogu paketti, mis toob ettevõtjatele tuhandetes eurodes lisakulusid, märkis Udras.
1. jaanuarist jõustunud seaduse- ja maksumuudatused on Udrase hinnangul kõige raskemalt tabanud kaubandust.
„Käibemaksu tõusu elab üle, aga on muudatusi, mis polnud läbi analüüsitud ning arvestades, milline on majanduslik keskkond, siis muud maksud võinuks jõustuda 2025. või 2026. aastal,“ rääkis Udras.
Saates saab ülevaate, millised kaalukad seadused 1. jaanuarist kehtima hakkasid. Rääkisime, mis valdkondades terendab tänavu suuri muutusi ning milliseid samme ootavad riigilt ettevõtjalt.
Pildi autor Liis Treimann.
Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.