Eesti tulumaksusüsteemis leidub eripära, mis võib isegi väikese või keskmise suurusega tehingus tekitada kuuekohalise numbriga maksuriski. Suuremate tehingute korral võib maksukohustus ulatuda miljoni euroni, rääkis Grant Thornton Balticu partner ja maksunõustamise valdkonna juht Kristjan Järve.
Saates tuleb juttu juriidiliste isikute vaheliste laenu- ja omakapitali struktureerimistehingute maksustamisest. Saatekülalised räägivad lähemalt Eesti tulumaksusüsteemi eripärast, mille tõttu maksustatakse debt push-down riski realiseerumisel kogu võõrvahendite või võõrkapitali võlakohustuse teenindamist.
Risk realiseerub ennekõike omandaja seisukohast pärast omandamist, rääkis Järve. Nõustajad kontrollivad ja teevad hoolsusauditi enne tehingut sihtühingule, mida ostetakse ning kui on mingid riskid, siis müüja annab enamasti vajalikud kinnitused ja tagatised. Kui riskid kolme aasta jooksul realiseeruvad, siis vastutus langeb müüjale ja tema peab riskid hüvitama. Väga keeruline on panna riski kompenseerimist või hüvitist ostu-müügilepingu tingimustesse müüjale, selgitas Järve.
Külas on Grand Thornton Balticu maksunõustamise juht Kristjan Järve ja maksu- ja tolliameti tulumaksuosakonna juht Madis Laas. Järve ja Laas arutlevad hiljuti maksu- ja tolliameti avaldatud juhendmaterjali vajalikkust, selle koostamise protsessi erinevate osapooltega ja selle mõju tehingutele. Analüüsitakse nii omanike väljaostmist, omaaktsiate omandamist ja seotud isikute vahelisi tehinguid, tuues välja tüüpilisi riskikohti ja soovitusi maksukohustuste vältimiseks.
Saadet juhib Ireene Kilusk.
Fotol vasakult paremale: Grand Thornton Balticu maksunõustamise juht Kristjan Järve ja Maksu- ja Tolliameti tulumaksuosakonna juht Madis Laas.
Foto autor: Andres Laanem.
Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.