Euroopa Parlamendi liige Jaak Madison ütles, et Euroopa Liidu ühtsus oli pärast Vene vägede sissetungi Ukrainasse tugev, kuid umbes nädalaks. See oli isegi üllatav, et otsuseid hästi kiiresti vastu võeti, kus kõik riigid olid ühel positsioonil, rääkis ta saates "Fookuses: Euroopa majandus".
Nüüdseks on tema sõnul näha paraku väsimuse märke ning hakatakse tundma, et sanktsioonid on kahesuunalised. Ta ütles, et liidul ei ole ühtset tugevat seisukohta Vene gaasi ja nafta impordi keelamises ega Ukraina taotluses riigi kiirkorras Euroopa Liiduga liitmisel. “27 liikmesriiki hoida ühises hingamises ei ole lihtne ja on ime, et see hingamine üldsegi nädalaks ajaks tuli,” sõnas ta.
Sotsiaaldemokraatide esimees ja riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni liige Lauri Läänemets arvas, et ühine hingamine ära kadunud ei ole. Põhiline mure on tema sõnul see, et lääs hindab Venemaa ja Putini käitumist ja reaktsioone selle järgi, kuidas lääs ise toimib. “Kahjuks see nii ei ole,” sõnas ta.
Läänemetsa sõnul on Putinil plaan ning kui ta oma plaani realiseerib ning lääs laseb tal seda teha, siis saab Putin täpselt sama loogika järgi tegutseda teiste riikide kallal. “Euroopa ei julge hetkel või ei suudeta leida ühtsust, et vastu astuda.”
Euroopa turvalisuse mõttes ja majandusruumina toimimise mõttes on Läänemetsa sõnul oluline, et Euroopa Liit peab aitama peatada sõjalise edenemise. “Edu ei tohi seal tekkida, see on kõige hullem Eesti ja Euroopa julgeolekule.”
Foto: Siim Lõvi/ERR/Scanpix
Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.