Kui Venemaa sõja kaotab ja rahvusvaheliselt areenilt sammukese tagasi astub, võib suurest naabrist sõltuv Valgevene saada päästjaks hoopis Hiina, arutles Tallinna Ülikooli rahvusvaheliste suhete lektor Catlyn Kirna saates “Globaalne pilk”.
Hiina huvi on aga, et ta peab midagi vastu saama ja see eeldab, et Valgevene mõju peaks olema ka väljapoole tuntav, hindas Kirna.
Arutlesime saates, kuidas on Valgevene diktaatoril, samaaegselt nii kentsakana mõjuval kui äärmiselt repressiivse riigiaparaadi loonud Aljaksandr Lukašenkal õnnestunud hoida ohje juba 1994. aastast alates ning mis positsioonis on Valgevene opositsioon. Kirna hindas, et välispoliitiliselt on Lukašenka siiani osavalt mänginud nii Venemaa kui ka Lääne mängu ning võib seda teha ka siis, kui Ukraina ja Venemaa sõda ükskord läbi saab. Nii ei usu ta, et Valgevene Ukraina vastu sõtta läheks, vaid piirdub oma praeguste tegevustega.
Venemaa ja Valgevene suhetest rääkides märkis Kirna aga, et kuigi Valgevene on Venemaast sõltuv, ei tantsi ta siiski täielikult Venemaa taktikepi järgi. “Valgevene on müstiline loom,” ütles Kirna ja märkis, et jah, Valgevene teeb asju nii, nagu Venemaa tahab, ent mingil hetkel võib ta siiski oma otsustes täiesti risti vastupidi teha. “Valgevene teab, et Venemaale on teda vaja ehk ta on samal ajal nii tugeval kui nõrgal positsioonil,” hindas Kirna.
Saadet juhib Äripäeva ajakirjanik Pille Ivask.
Foto: Scanpix
Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.