Ebaõnnestumised rindel võivad sundida Venemaa presidenti Vladimir Putinit hakkama saama mõne sigadusega, hindasid riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ning riigikaitsekomisjoni liige ja NATO Parlamentaarse Assamblee delegatsiooni juht Raimond Kaljulaid.
Siiski jääb kõige selle juures küsimuseks, kas Vene eliit ja Putini käsuahel tema plaanidega kaasa tulevad, jätkas Mihkelson. “Ta on järjestikku saanud väravaid sisse, mis on näidanud teda väga nõrgana. Ta võib korraldada jõudemonstratsiooni,” hindas Kaljulaid.
Möödunud nädalavahetusel Venemaal küllaldaselt segadust külvanud Wagneri juhi Jevgeni Prigožini motiivid on aga endiselt segased. Mihkelson hindas, et uskumatuna paistis Venemaal ka see, kui ükskõikne paistab Vene rahvas niisuguse segaduse keskel. “Rostovist (Wagneri võitlejad sisenesid nädalavahetusel ka Rostovisse - toim) on kaadrid, kus tankid liiguvad tänavatel ja tänavakoristajad pühivad rahulikult tänavat,” ütles Mihkelson.
“Vene ühiskond on viidud sellisesse staadiumisse, et iseseisvat algatusvõimet oodata või loota pole”, hindas Kaljulaid, kelle sõnul paistis jõuetu ja kustunud välja ka Putin ise. “Nii mõnigi Vene eriteenistuste inimene tegi nädalavahetusest järelduse, et teen oma tööd edasi ja proovin mitte vahele jääda, aga oma pead ma pakule selle mehe pärast küll ei paneks.”
Juuli keskpaigas Vilniuses toimuvast NATO tippkohtumisest rääkides tõdesid Kaljulaid ja Mihkelson, et NATO ühtsus on väga oluline, sest Venemaa jälgib tippkohtumist ja selle tulemusi kullipilgul.
Teisalt nentis Kaljulaid, et eeskätt Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba, aga ka riigipea Volodõmõr Zelenskõi on olnud oma väljaütlemistes kohati liiga reljeefsed.
Lisaks rääkisime saates veel NATO ühtsusest ja pingetest liikmesriikide vahel, aga ka sellest, kes sobiks uueks NATO peasekretäriks ning mida tooks kaasa Rootsi liitumine alliansiga.
Foto: Scanpix
Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.