Seekordses "Investor Toomase tunnis" arutlevad investor Toomase investeerimisotsuste taga seisva börsitoimetuse endised liikmed Peeter Koppel, Tõnis Oja, Indrek Mäe ja Raivo Sormunen. Räägitakse nii investeerimisotsusteni jõudmisest, õppetundidest kui ka aktsiatest, kuhu praegu oma raha tasuks panna.
- Fotol (paremalt) Äripäeva börsitoimetuse juht Juhan Lang, SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel, Postimehe majandusajakirjanik Tõnis Oja, Rikas Geenius vastutav toimetaja Indrek Mäe ja Äripäeva finantsjuht Raivo Sormunen. Foto: Tanel Meos
Ühe esimese investor Toomasena on Tõnis Oja suutnud enda isiklike investeeringutega aga Äripäeva väljamõeldud tegelase veidi enam kui 10protsendist tootlust edestada.
Oja sõnul on sellele kaasa aidanud tema töö majandusajakirjanikuna, mistõttu loeb ta pidevalt erinevate ettevõtete kohta. Viimase ostuna toob Oja välja General Electricu, mis peagi jaguneb kolmeks. Peamised aktsiad tema portfellis on aga näiteks Apple, mida ta omab juba 2005. aastast, ja Deere, mis on tema paremuselt teine positsioon. Üle 90% tema investeeringutest on hetkel USA turul.
Kui Oja on suutnud investor Toomast edestada, siis Indrek Mäe tootlus on jäänud 10 protsendi kanti, kuigi tema isiklik investeerimishorisont on investor Toomase omast lühem. Samal ajal on ta oma vanuse kohta konservatiivsem kui peaks. Sellega jääb ta küll headel aegadel turgudele alla, aga edestab neid just halbadel aegadel. Nii on kõige riskantsem aktsia tema portfellis Microsoft. „Lõppkokkuvõttes on oluline teha oma otsuseid nii, et magada ka oleks võimalik.“
Enda portfellist rääkides tõdeb Koppel, et alati ei ole hea tootlus investeerimise taga kinni. „Investeerimisega võib ju hästi minna, aga kui vahepeal abielu lahutada, siis ei ole sellest väga kasu,“ naljatleb ta.
Investeerimine on tegelikult psühholoogia
Tänasel hetkel on inimestel oluliselt paremad võimalused investeerimisega alustamiseks kui veel mõned aastat tagasi turu tipul investoriks hakanutel, leiab neli aastat investor Toomase nime taga tegutsenud Indrek Mäe.
“Sa pead lihtsalt võtma kokku oma julguse ja leidma üles need aktsiad, mida kõik inimesed kas siis vihkavad või millest mitte midagi kuulda ei taha, võtma südame rindu, nendesse oma raha paigutama,” toob Mäe välja. Sealjuures rõhutab ta, et loomulikult tuleb üle vaadata fundamentaalnäitajad ning tema hinnangul peaks ettevõte kindlasti olema ka kasumlik.
“Kui isegi osutub kukkuva noa püüdmiseks, siis jumala pärast mitte kohe müüma tormata – investeerimine on tegelikult psühholoogia, mitte midagi muud,” räägib ta.
Peeter Koppeli sõnul ajavad paljud inimesed totaalselt sassi investeerimise ja kauplemise ning pidevate sisse-välja liigutustega jäävad sageli suurest osast oma rahast ilma. „Ja siis leiavad, et keegi teine on süüdi ja investeerimine on paha.“
Kõige parem strateegia hetkel on Raivo Sormuneni hinnangul järjepidevalt igakuiselt aktsiaid osta ning hoida. „See on sama nagu teine sammas, mis poolkohustuslikult meil kõigil siin tiksub. See on väga hea näide – sa ei teagi, et kuskil seal midagi toimub ning lõpuks on päris korralik portfell koos.“
Juttu tuleb muuhulgas ka investor Toomase sünniloost 21 aastat tagasi, kust tuli selleks idee, kelle põhjal on Toomas loodud, kuidas pandi paika investeerimiseesmärgid ja milline roll on olnud selle kõige juures turgude ajastamisel. Samuti tuuakse välja tuuma ja satelliitide investeerimise eelised ning aktsiad, kuhu investorid oma raha ise panevad.
Kuula saadet siit:
Esimesed investor Toomased: praegu tasub investeerimisega alustada
Vestlust modereerib Äripäeva börsitoimetuse juht Juhan Lang. Arutelu on salvestatud 14. detsembril “Investor Toomase Investeerimisklubi” üritusel, kus tutvustati ka Anu Lille poolt kirjutatud raamatut “Börsil rikkaks”, mis räägib investor Toomase investeeringutest ja suurimatest õppetundidest.
Vestlusringis räägivad investor Toomase endised liikmed SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel, Postimehe majandusajakirjanik Tõnis Oja, investeerimisportaali Rikas Geenius vastutav toimetaja Indrek Mäe, Äripäeva finantsjuht Raivo Sormunen.
Seotud lood
Eesti väikeinvestorite kogukonna eestkõneleja viib taas raha aktsiaturgudele, sest prognoosib poole aasta pärast majanduse taastumist.
Hirmu ja ahnuse indeks on selgelt ahnes faasis ning turud usuvad Föderaalreservilt väiksemat tõstet, rääkis börsitoimetuse juht Juhan Lang.
Kui sa ei oska lähematest pankadest kõige potentsiaalikamat üles leida, siis tuleks portfelli valida neist kõik, ütles börsiajakirjanik Juhan Lang saates "Investor Toomase tund".
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.