Enda portfellist rääkides tõdeb Koppel, et alati ei ole hea tootlus investeerimise taga kinni. „Investeerimisega võib ju hästi minna, aga kui vahepeal abielu lahutada, siis ei ole sellest väga kasu,“ naljatleb ta.
Investeerimine on tegelikult psühholoogia
Tänasel hetkel on inimestel oluliselt paremad võimalused investeerimisega alustamiseks kui veel mõned aastat tagasi turu tipul investoriks hakanutel, leiab neli aastat investor Toomase nime taga tegutsenud Indrek Mäe.
“Sa pead lihtsalt võtma kokku oma julguse ja leidma üles need aktsiad, mida kõik inimesed kas siis vihkavad või millest mitte midagi kuulda ei taha, võtma südame rindu, nendesse oma raha paigutama,” toob Mäe välja. Sealjuures rõhutab ta, et loomulikult tuleb üle vaadata fundamentaalnäitajad ning tema hinnangul peaks ettevõte kindlasti olema ka kasumlik.
“Kui isegi osutub kukkuva noa püüdmiseks, siis jumala pärast mitte kohe müüma tormata – investeerimine on tegelikult psühholoogia, mitte midagi muud,” räägib ta.
Peeter Koppeli sõnul ajavad paljud inimesed totaalselt sassi investeerimise ja kauplemise ning pidevate sisse-välja liigutustega jäävad sageli suurest osast oma rahast ilma. „Ja siis leiavad, et keegi teine on süüdi ja investeerimine on paha.“
Kõige parem strateegia hetkel on Raivo Sormuneni hinnangul järjepidevalt igakuiselt aktsiaid osta ning hoida. „See on sama nagu teine sammas, mis poolkohustuslikult meil kõigil siin tiksub. See on väga hea näide – sa ei teagi, et kuskil seal midagi toimub ning lõpuks on päris korralik portfell koos.“
Juttu tuleb muuhulgas ka investor Toomase sünniloost 21 aastat tagasi, kust tuli selleks idee, kelle põhjal on Toomas loodud, kuidas pandi paika investeerimiseesmärgid ja milline roll on olnud selle kõige juures turgude ajastamisel. Samuti tuuakse välja tuuma ja satelliitide investeerimise eelised ning aktsiad, kuhu investorid oma raha ise panevad.