„Praegu on käsil üleminekuetapp vana majandusmudeli juurest uuele. Ajad, mil energia-, toormed-, tööjõud ja raha olid odavad, ei tule enam kunagi tagasi. Ja kuna Eestil puudub igasugune pikaajaline poliitika, ei saa see kõik mööduda meie jaoks valutult,“ rääkis majandusekspert Raivo Vare oma Logistika Aastakonverentsil tehtud ettekandes.
- Raivo Vare ja Peeter Ojasaare ettekanded on täsimahus kuulatavad Logistikauudised eetris lavajuttude erisaates. Foto: Raul Mee
„Logistikauudised eetris“ aastalõpu erisaade kannab alapeakirjaga „Lavajutud“ ja selles tuleb ettekandele kaks kuu aega tagasi toimunud Logistika Aastakonverentsi ettekannet.
Esimesena räägib majandusekspert ja konverentsi moderaator Raivo Vare sellest, millised globaalsed nähtused mõjutavad meie logistikasektorit lühi- ja pikemaajalises perspektiivis, millised võimalikud stsenaariumid ootavad meid ees pärast Ukraina sõja lõppu, milline saab selles kontekstis olema Venemaa roll, millised muutused ootavad ees globaalsetes tarneahelates ja palju muud huvitavat.
Vare nägemusel oleme hetkel üleminekuetapis ühelt majandusmudelilt teisele ja kuna Eestis puudub kriisipoliitika, nagu ka tööstuspoliitika, taristupoliitika, ühtne transpordipoliitika jpm, siis ilmselgelt kannatab meie riigi konkurentsivõime. „Ainuüksi vana rasva peal kohanemise maailmameistritena jätkamine ei too meile enam edu ja see protsess ei saa meie jaoks mööduda valutult,“ tõdes Vare.
Teises saateosas räägib äsja maailma parimaks laevandusfirmaks tituleeritud DFDSi Eesti üksuse tegevjuht Peeter Ojasaar sellest, millist mõju hakkab meie ettevõtete transpordikuludele avaldama uuest aastast merendussektoris kehtima hakkav HTS, ehk heitkoguste kauplemise süsteem. Selge on see, et meretranspordi hinnad sellega seoses tõusevad, aga kui palju täpselt?
"Logistikauudised eetris" lavajuttude erisaate ettekanded juhatab sisse logistikauudised.ee toimetaja Tõnu Tramm, saatesarja toetab
Digimeerik.ee.
Raivo Vare: majandusmudelite vahetus ei saa mööduda Eestile valutult
Seotud lood
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.