Suured pereettevõtted rääkisid suvisel konverentsil, kuidas ettevõttes loodetakse perekonnahartaga lahendada tulevikuprobleeme.
- Pereettevõtjate konverentsil toimunud perekonnaharta vestlusring, milles osalesid pereettevõtjad Tanel Tark, Juulika Vahter, Urmas Isok ja Margus Ross.
"Olin näinud kõrvalt traagilisi sündmusi, kus perepea on ootamatult lahkunud ning kuivõrd suurde probleemide puntrasse järeltulevad põlvkonnad ja mahajääjad satuvad," jagas Ideal Balticu asutaja Urmas Isok kaalutlusi, mis panid teda mõtlema, et perekonna koostoimimise printsiibid võiks kirja panna.
Pereettevõte Kaamos Holding jõudis esimese harta sõlmimiseni seitse aastat tagasi ning tegeleb nüüd harta teise versiooniga. "Meie peres on väga erinevas vanuses lapsed, alates 21 kuni 47 ehk meil on juba teises põlvkonnas mitu põlvkonda," jagas Jõelehtede pere vanim tütar Juulika Vahter.
Rosside pereettevõttes on samuti kaasatud mitu põlvkonda nii juhtimise kui ka omandi tasemel, aga nemad ei ole veel siiani otsustanud perekonnahartat koostada. "Kui perering läheb suuremaks, siis tekib vajadus reeglite järele äkki rohkem," rääkis Infotarga juhatuse liige Margus Ross.
Saates kuuleb lähemalt, kas ja miks võiksid mõelda pereettevõtjad harta koostamisele. Oma praktilist kogemust jagavad pereettevõtjaid, kes on hartade kokkupanemist nõustanud, ise perega hartasid kokku pannud, aga ka ettevõtja, kes ei pea seda nii vajalikuks.
Vestlust veab Tark Advokaadibüroo juhtivpartner Tanel Tark ning oma lugusid ja mõtteid jagavad Kaamos Holdingu nõukogu liige Juulika Vahter, Ideal Balticu nõukogu esimees Urmas Isok ning Infotark ASi ehk Büroomaailma juhatuse liige Margus Ross.
Perekonna harta - vajadus või valik
Seotud lood
“Äri- ja peresuhted on nii läbi põimunud, et mul ei ole valemit, kuidas neid lahus hoida, aga ma usun, et see on hoopis eelis ja annab võimaluse kriisides operatiivselt tegutseda,” jagab Eesti Pereettevõtjate liidu president ja pereettevõtte Juustukuningad kaasasutaja Merit Miller.
Pereettevõtjate TOPi suur edetabel
Tänavused parimad pereettevõtjad tunnistavad, et ärijutud saadavad neid nii õhtusöögilauas kui puhkusel, kuid tuleb pingutada, et selle kõige kõrval jääks ka perele aega.
Allan Kaldoja, kes on isa automüügifirmas Silberauto ka müügidirektorina töötanud, on pereäri ülevõtmise kohustusest siiski kõrvale astunud. “Seda, et nüüd peaksin elu lõpuni seal töötama, oleksin ma näinud raske kohustusena,” ütles ta.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.