75 aastat tagasi sai Prantsuse välisministri Robert Schumani deklaratsioonist sümboolse alguse üleeuroopaline majanduskoostöö, mis on kasvanud kolmveerand sajandit hiljem 27-liikmeliseks Euroopa Liiduks. Euroliidu välisteenistuse kõrge ametnik Matti Maasikas ütleb, et üksmeelele üles ehitatud otsustusprotsess on tõusnud viimasel ajal suureks konkurentsieeliseks.

- USA riigipea Donald Trump pole siiani leidnud võimalust Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeniga pikemalt kohtuda.
- Foto: Reuters/Scanpix
"Euroopa Liidul on üks tohutu pluss — ennustatavus," selgitas Maasikas "Äripäeva arvamusliidri" saates. "Meilt ei tule seda, et ühel hetkel teatatakse uute tollide sisseseadmisest, järgmisel hetkel nende edasilükkamisest ja nii edasi."
Seega ajal, mil suurriigid on üha rohkem oma suurte juhtide, mitte laiemate võimukoalitsioonide nägu, püsib euroliidu tegevuses majanduskoostööks tarvilik järjepidevus.
Ja ehkki tollisõjaga saab Euroopa paratamatult pihta, ütles Maasikas, et ka seda on võimalik tasandada, kui liit ise muutuks veelgi ühtsemaks.
"Kui meil õnnestuks Euroopa Liidu sisest kaubavahetust suurendada 2,5 protsendi võrra, siis see tasakaalustaks Trumpi 20protsendilise tolli efekti," rõhutas Maasikas.
Intervjuus rääkis ta, millal võiks Euroopa Liit taas laieneda – et Ukrainast võib saada liige palju kiiremini, kui praegu tundub –, samuti kas igat olulist otsust peab 27 riigi üksmeelel kinnitama ning kas Washingtonis saadakse lõpuks aru, kes päriselt vastutab suure sõja eest Euroopas.
Intervjueeris Indrek Lepik.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
USA börsid kerkisid teist päeva järjest, ajendatuna USA president Donald Trumpi lubadusest, et uus kaubandusleping Suurbritanniaga suurendab USA ekspordi turulepääsu miljardite dollarite võrra.
USA peamisi indekseid tänavu pikalt edestanud Frankfurdi börsi peamine indeks DAX tõusis taas uue rekordini, olles kõigest ühe kuuga viiendiku võrra kallinenud.
Euroopa Liidus on vaja jõuda mitme ka Eesti jaoks tähtsa eesmärgini lähema kahe kuu jooksul, kuid allesjäänud ajast ei pruugi piisata, ütles Delfi poliitikaajakirjanik Herman Kelomees.
Meediaettevõte Digiposter sõlmis koostöölepingu Postimaja keskusega Tallinna kesklinnas ja võtab juulikuust üle kogu keskuse meediahalduse: nii ekraanid, audioprogrammi kui ambient-valdkonna.