Eesti Pank otsustas ruumikitsikuse vähendamiseks kolida Sakala tänava majast ümber sealsed elanikud, lammutada maja sisemus ning rajada sinna uued bürooruumid. Ettevõtmine kestis ligi kaks aastat.
Ehitusfirma Restor valiti konkursil välja juba 1995. aasta mais. Enamiku elanike ümberasustamine läks kergelt. Paljud elasid seni ühiskorterites ja uus elamispind oli neile meelepärane. Probleem tekkis vaid arhitekt Aavo Raigiga, kelle arusaamatusi kinnisvarafirmaga uue eluaseme leidmisel valgustasid ka päevalehed.
Möödunud aasta septembris vabanes Sakala tänava majas siiski ka Raigi korter ja Restor võis alustada lammutus- ja ehitustöödega. Restori peaarhitekti Mart Keskküla sõnul vähenes ehitusaeg esialgu planeeritud 11 kuult vaid neljale kuule. Keskküla väitel õnnestus nii kiiresti tööd lõpetada tänu ehitustööde mahu vähendamisele. Ära jäeti ühendusgaleriid ja välisseinale planeeritud lifti?aht. Eesti Panga haldusdirektori Vello Roosiaasa sõnul otsustati rekonstrueerida juba majas olev lift. See oli ka üks ehituse kallinemise põhjusi. Lifti?ahti uuendamine läks maksma pool miljonit krooni. Ehitushinda tõstis ka plaaniväline viienda korruse juurdeehitamine. «Esialgsest lähteülesandest jäi üldse vähe järele,» rääkis Roosiaas.
Ehitamise ajal olid areneva Eesti Panga vajadused muutunud. Endisest majast on uues hoones järgi vaid vanad laed, kandvad vaheseinad, mustad põrandad ja trepid. Tööde lõpetamist jätkub ka suveks, kui Restoril tuleb üle värvida hoovipoolne sein.
Seotud lood
Vargused ei ole jätnud puutumata mitte ühtegi kaupluseketti. Kuigi suuremad poed panustavad turvalisusele üha rohkem, kannavad ärid iga aasta varguste tõttu siiski väga suuri kahjusid. Forus annab ühe Eesti suurima turvapartnerina ekspertnõu, kuidas kaitsta paremini oma vara ja kaupluse töötajad saaksid end tunda turvalisemalt.