1993. a septembris võttis Eesti valitsus vastu määruse, millega kaitseministeeriumile anti ainuõigus Venemaa relvajõududelt üle võetud alade ja veekogude puhastamiseks kõlbmatutest mehhanismidest, seadmetest ja vanametallist. Valitsuse määruse kohaselt pidi kaitseministeerium selle ülesande täitmiseks sõlmima lepingud REga Eesti Metallieksport (EMEX).
1994. a septembris sõlmisid kaitseministeerium ja EMEX lepingu, mis puudutas üksnes Vene armee kasutuses olnud maismaa-alade puhastamist. Kolm kuud varem oli sõlmitud aga leping kolme osapoole, kaitseministeeriumi, EMEXi ja Newt Ltd vahel samadel eesmärkidel. Viimati nimetatud Norra firma omanikke esindas Harald Loe Olsen, kellel, nagu praegu on selgunud, oli ulatuslike võlgnevuste tõttu keelatud tegeleda ettevõtlusega Norras ja Soomes.
1994. a novembris otsustati kolmepoolset lepingut täiendada kaitseministeeriumi ja Newt Ltd vahelise lisaleppega. Kaitseministeerium võttis endale kohustuse kindlustada Newt Ltd ruumidega ja vajadusel ka tööjõuga. Eraldi kokkuleppes määrati kindlaks tööde maksumus.
Eestis kogutud vanametalli müügist saadud rahast jäi 96 protsenti Newt Ltd-le, neli protsenti pidi laekuma kaitseministeeriumi arvele. EMEX lubas erafirmat aidata tasuta metalli väljaviimisel Eestist.
1994. a oktoobris registreeriti Tallinnas Newt Eesti AS, mille 50 protsenti aktsiatest kuulus Norra firmale Newt Ltd. Võrdselt 25 protsendiga said aktsiaseltsi omanikeks eraisikud Viktor Väli ja Indrek Haavel. Newt Eesti peadirektor Viktor Väli esitas Hoiupangale taotluse 576 000 USA dollari suuruse laenu saamiseks. Pank ei pidanud firmat aga krediidivõimeliseks.
Seejärel otsis Väli üles oma kunagise äripartneri Sergei Filimonovi, kes juhtis kaubandus- ja vahendusfirmat Mascott. 27. detsembril 1994 sõlmisid Newt Eesti ja AS Mascott laenulepingu miljoni USA dollari peale, mille laenuvõtja kohustus tasuma kolme aasta jooksul.
Filimonovi sõnul andis ta nii suure summa laenu üksnes seetõttu, et Newt Eesti tegutses lähtuvalt valitsuse määrusest ja kaitseministeeriumiga sõlmitud lepingust. Peale selle tekkisid Tallinna miinisadamasse uhked metallilõikeseadmed, mis, nagu Filimonovile kinnitati, osteti laenuraha eest. Hiljem selgus, et lõikeseadmed olid liisitud ja läksid tagasi liisingufirma kätte.
Newt Eesti tegevusega kursis olevad inimesed kinnitavad, et kõrvuti sõjalaevade tükeldamisega alustas ettevõte ka Eesti-siseselt metalli kokkuostu, mis seaduse järgi kuulub üksnes EMEXi pädevusse. Kokkuostetud metalli aitas Eestist välja vedada EMEX.
Newt ei saanud meieta metalli välja viia, on varem väitnud endine EMEXi peadirektor Robert Lepikson. Sellepärast lepitigi kokku, et EMEX deklareerib Newti metalli, kinnitas ta.
Lepikson on väitnud, et ta läks kaitseministeeriumi kantslerina ka Newtiga tülli, kuna välisosalusega firma hakkas tükeldatud laevametalli pähe ka merepoisid välja vedama. Paldiskist kadus kümneid tuhandeid poisid, kinnitas Lepikson.
«EMEX ei teadnud sellest midagi ega saanud selle eest pennigi, meie osa oli vaid deklareerida,» väitis Lepikson.
Eelmise aasta mais lõpetas Newt tegevuse Eestis. Harald Loe Olseni jäljed viisid 1997. a alguses Kaliningradi, kus ta üritas samalaadset äri ajada, ent sealsed partnerid said õigel ajal jaole, kellega tegu.
Viktor Väli elab praegu Saaremaal, kus tal on omanimeline aktsiaselts. Indrek Haavel tegeleb Balti laevaremonditehase juures metalliäriga.
Sergei Filimonov on otsinud kontakti kõigi Newt Eesti osanikega ja on nad ka kätte saanud. Nii Olsen, Väli kui Haavel on kinnitanud, et neid peteti.
Tagantjärele on Filimonovile selgitatud, et Newt Eesti oli ilma varata firma. Kogu metallimüük käis Norras registreeritud Newt Ltd kaudu. Metalli veeti Eestist Hispaaniasse ja Hollandisse.
Kaitseministeeriumile esitatud dokumentide järgi müüs Newt Ltd EMEXi kaudu vanametalli 10,6 mln krooni eest. Arvatavasti on tegelik summa oluliselt suurem. Kaitseministeerium pidanuks Newt Ltd ametlikult deklareeritud summast saama lepingujärgsed neli protsenti ehk 424 000 krooni, kuid ministeeriumile laekus vaid 383 730 krooni.
Peale Sergei Filimonovi tunnevad ASi Newt Eesti vastu huvi ka Tallinna maksuamet ja haigekassa. Maksuametile on Newt Eesti koos viivistega võlgu ligi 550 000 kr, haigekassale 270 000 kr.
Seotud lood
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.