Homme koguneb erastamisagentuuri nõukogu, et otsustada seni suurima erastamistehingu saatus. Riik võib teenida ühekorraga 700 miljonit krooni, mida pakub ESCO Holding, või 612 miljonit Arbonalelt. Kusjuures viimane lubab mõnevõrra suuremaid investeeringuid. Et pakkumused on lähedased, tuleb otsus langetada eeskätt subjektiivse info põhjal.
Arbonale pakkumust korraldanud Hansa Investments on teinud panuse Jaapani rahale (Nomura) ning Hiina logistikale. ESCO taga seisev Cresco investeeringute grupp on leidnud vastavad partnerid Ameerikast ja Norrast. Võime rääkida aasialikust ja euroopalikust variandist. Mõlemad pakkujad on jõudnud ennast piisavalt kiita ja konkurente maha teha, kusjuures Arbonale eriti räiged rünnakud on bumerangina nende endi pihta tagasi löönud. Meediasõjas on võistlus viigis.
Aasia variandi plussiks on Hansapanga kaitsev vari Hansa Investmentsi taga ning teadmine, et Nomural kindlasti raha on. Kahtlusi tekitab aga hiinlaste laevafirma, kelle esindaja pole veel Tallinna jõudnudki ning üha enam laineid lööv korruptsiooniskandaal Nomura enda ümber. N-Terminaali tõsised mehed (kellega võib olla seotud ka Tiit Vähi) võivad anda Arbonalele eeliseid lobby korraldamisel.
Euroopa pakkumise plussiks on Cresco hea maine, kes Estonian Airi erastamisel tõestas oskust meelitada otseinvesteeringuid ka läänest. ESCO nõrkuseks on aga seekordsed välispartnerid, kes on siinkandis üsna tundmatud. Lobby'lelisab kindlasti jõudu Ühispanga osalemine, kelle hea läbisaamine riigistruktuuridega on üldteada. Eriti hästi on end aga sisse seadnud toiduainete tootjad, kes Talinvesti ja Epeksi näol osalevad mõlemas pakkumuses.
Jääb üle soovida otsustajatele teravat mõistust ja kainet meelt rekordtehingu sõlmisel.
Seotud lood
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?