Psion on maailma juhtivaid taskuarvutite tootjaid, kellele kuulub 33% turust. Esimene, tööstusliku otstarbega arvuti Organiser valmis Psionis 1984. a. 1991. a lisandus sellele Serie 3 ja mullu Siena. Viimasel kolmel aastal on Psioni läbimüük kasvanud keskmiselt 45% aastas ning tulem on viiekordistunud.
Psioni tulevikuväljavaated on head -- California Stanfordi instituudi prognoosi kohaselt suureneb taskuarvutite müük maailmas 1996. a 900 000-lt 5,6 miljonile 2000. a ja 28 miljonile 2006. a.
Loomulikult püüavad kõik arvutifirmad selles konkurentsis kaasa lüüa. Peale Hewlett-Packardi ja Sharpi, kelle praegune turuosa on vastavalt 28% ja 14%, tõuseb Psioni tõsiseks konkurendiks Microsoft, kes on teinud oma Windows-süsteemist taskuarvutite variandi Windows CE. Psion on omalt poolt välja töötanud süsteemi EPOC32, mida peetakse Windows CEst paremaks.
Kuid konkurents tuleb ka teiselt suunalt, sest mobiiltelefonifirmad Nokia, Ericsson ja Motorola töötavad taskuarvuti ja mobiiltelefoni ühendamise kallal. Nokia 9000-le vastukaaluks on Psionis nüüdseks valminud oma arvuti ja mobiiltelefoni kombinatsioon, kus on lähtutud veidi teisest põhimõttest. Nimelt leiab Psioni tegevdirektor David Potter, et inimestele meeldivad väikesed mobiiltelefonid, mistõttu tema eelistas funktsioonide ühendamisel aluseks võtta arvuti, mille saab ühendada GSM-võrku ja mis edastab ka häält.
Psioni mullune käive oli 2,82 mld Eesti krooni ja maksude-eelne kasum 363 mln kr. Tema 833 töötajast 162 töötab tootearenduse kallal, kulutades aastas uurimistööle 270 mln krooni. 2,5 aastaga on Psioni aktsia kurss tõusnud ligi 500%. DI
Seotud lood
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?