Viljandi sajandilõpu suurehitis Centrum kujundab soodsa asukoha tõttu ümber maakonnakeskuse senise äri- ja kaubanduselu, hotellist rääkimata.
Viljandi südalinnas N. armee dessantväeosa kunagisele territooriumile kerkinud hoonest loodavad omanikud kujundada linna uue polüfunktsionaalse kaubandus- ja ärikeskuse, mis võib kannale astuda kohalikule tarbijate ühistule. Pindade väljarentimisel on majaomanikke saatnud edu, vaid II korrusel on 150 m² väljarentimata pinda. Ruutmeetri rendihinnad kõiguvad 100--200 kroonini.
Eelmisel nädalal avati neljakorruselise Centrumi esimene valminud etapp: kahe alumise korruse kaubanduspinnad, mille suuremad rentnikud on Rema 1000 ja EKS-Kaubamaja.
Teise ehitusjärguna rajatakse 22 kahekohalise toaga kolmetärnihotell, mille juurde kuulub ka nõupidamiste ruum (3. korrus), ning 50 kohaga restoran (4. korrus). Need valmivad järgmise aasta algul ja on kavas avada veebruaris. Valminud hoone üldpind peaks küündima 5000 m²-ni.
Centrumi ehitusega tekkis Viljandisse esimene eravalduses, esialgu nimeta tänav, mis kuulub ka Eesti Postile, Statoilile ja Kaubahallile.
Ehituseks kulus ca 5500 t monoliitbetooni ja 1400 m² klaaskonstruktsioone. Tuletõrje jaoks on maja alla rajatud 120m² veemahuti.
ASi Viljandi Centrum aktsiad jaotuvad võrdselt Viljandi ärimeeste Tauno Tuula, Tiit Maisa ja Ühisinvesteeringute vahel. Firma omandas krundi hoonestusõiguse 50 aastaks.
Viljandi linn saab Centrumi ja selle juurde kuuluvate parkimisplatside aluse maa rendist 45 000 krooni aastas. Tellija loodab investeeringu tasa teenida 9 aastaga.
Algselt pidi Centrum jõuludeks valmima, kuid tahtsime kaubandusosa enne jõule valmis saada. Ehitaja andis objekti üle ligi kaks nädalat ehitustähtajast varem. Imede ime -- kaubanduspindade väljarentimisega pole mingeid probleeme olnud. Viimasele vabale pinnale me otsest reklaami ei tee. Maja logistilisest ülesehitusest on puudu veel kodumasinad ja -elektroonika -- koos rendipinnaga kaasneb õigus kaubaliigile.
Arhitektile püstitasime raske ülesande leida lahendus polüfunktsionaalsele hoonele, mis saaks osade kaupa funktsioneerida vastavalt vajadusele 10--24 tundi ööpäevas ja kuhu oleks juurdepääs igast küljest. Centrumi väliskuju dikteeris arhitekt.
Võisime endale lubada luksust teha kesklinna suure tasuta parkimisplatsi, kus praegu seisab ka jõulukuusk.
Ehitajaga oleme rahul. Tegemist on tuntud ehitusfirmaga. Alltöövõtjate töö üle võiks nuriseda, kuid peatöövõtja töö on läbini viieline -- pole kahtlustki.
Projekt pole veel lõpetatud, parasjagu pinget jagub jaanuari lõpuni. Viljandi tingimustes on see päris suur ja kaalukas ehitus. Hindan tööd kordaläinuks kogemuse mõttes, mida see andis tegijatele -- rajasime oma jõududega monoliitbetoonist hoone, mille ehitusmaht oli väljakutseks nii ehitajale kui ka ehitusmaterjali tarnijatele.
Ehitus kulges Viljandi tingimustes suurepäraselt, kui arvestada, et see algas 13. aprillil ja I järk valmis 3. detsembril -- andsime enne tähtaega üle kaks korrust jaotusteta kaubanduspinda.
Ehitusprotsess sujus normaalselt hoolimata suvest, mis polnud monoliitbetoonitöödeks kõige sobivam. Mingil määral pidurdasid töid ka muudatused vundamendi-
vaiade pikkuses -- Viljandi ümbruse moreenikihtidega pinnas nõudis osa vaiade asendamist meetri võrra pikematega. Suuri ootamatusi pole ehituse käik siiski kaasa toonud. Võimalusel püüdsime anda tööd kohalikele alltöövõtjatele.