Konkurentsis läheb uute arenguvõimaluste otsimiseks ja rakendamiseks vaja uudseid lahendusi. Uute toodete või müügiedendusvõtete leidmiseks tasub katsetada suulist ja kirjalikku ajurünnakut, morfoloogilist analüüsi, kaksikkomandot, mõttetalguid ja teisi loova mõtlemise tehnikaid.
Igapäevases töökeerises ei jätku spetsiaalsete loova mõtlemise tehnikate rakendamiseks alati aega, kuid loova mõtlemise põhiprintsiipide järgimine suurendab ka tavanõupidamiste efektiivsust. Printsiipide deklareerimisest ei piisa, vaja on ületada barjäärid, mis takistavad nende rakendamist.
- Eralda ajaliselt ideede väljapakkumine ja kriitiline analüüs. Seda printsiipi takistab järgimast harjumuspäraste töörutiinide kaitsmine. Uues idees nähakse rünnakut enda «mängumaale» ja vastatakse kohe kriitikaga. Kuigi käsumajanduse ajad peaks eestlaste mõttemaailmas juba minevikku vajuma, on paljudel inimestel sellest ajast pärit hämmastav vilumus põhjenduste esitamiseks, miks piiratud võimaluste tõttu mitte midagi ei saa paremini teha.
- Ära ignoreeri ühtegi pakutud ideed. Vähese loovusega kolleegi võib häirida kõrvalistuja mõttelend. Ideest ei vaevuta leidma «iva», mida edasi arendada. Vahel tuleb mängu ka staatuse rõhutamine: «Ta on minust vähem töötanud, mis tema ka asjast teab!»
- Motiveeri nõupidamisest osavõtjaid rohkem ideid välja pakkuma, kui kohe õnnestuks rakendada. «Ideede panga» kujundamist takistab organisatsiooni pikaajalise arenguvisiooni puudumine. Kui enneaegsete või ebaõnnestunud ideede autor pälvib rohkem kriitikat kui seisukoha avaldamisest hoiduv töötaja, jääb «ideede pank» tühjaks.
Seotud lood
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.