Turunduses ja tootearenduses tuleb pidavalt otsida uusi ideid. Tugevate loovisikutega organisatsioonis muutub aga probleemiks paljude ideede hulgast parima leidmine.
Loova mõtlemise tehnikad aitavad probleemi olemuse selgitamist, ideede väljapakkumist, edasiarendamist ja hindamist tervikprotsessiks siduda. Kari Helini väljaarendatud kaksikkomando-meetod on üks, suhteliselt lihtne viis, kus 5?15 inimest ideede genereerimise ja hindamise tööd ühiselt tegema panna. Kõigepealt moodustatakse osavõtjatest tööpaarid. Soovitav on paari panna erineva tausta ja töörolliga inimesi.
Esimesel etapil kirjeldavad tööpaarid probleemi (?mis meid ei rahulda?) ja eesmärke (?mida püüame saavutada?). Kasutatakse viltpliiatsit ja paberilehti, mis seinal iga tööpaari mõtted kõigile nähtavaks muudab. Konsultant loob lehtedest loogilise struktuuri, mille alusel tööpaarid probleemid pingeritta seavad.
Järgmisel etapil pakuvad tööpaarid võimalikult palju ideid olulisemaks hinnatud probleemide lahendamiseks. Tegevust elavdab võistlusmomendi tekitamine. Iga idee kirjeldatakse eraldi paberilehel. Seejärel asuvad kõik osavõtjad ideede hindajate rolli. Võib näiteks rakendada hindamisreeglit: iga tööpaar tähistab hüüumärkidega kolm kõige uudsemat ideed, plussmärkidega kolm kõige suurema efektiga ideed ja küsimärkidega kolm ideed, mille kohta autoritelt küsitakse lisaselgitusi.
Tööpaar saab oma ideedele anda piiratud arvul ?hääli?. Hindamisringile võib järgneda potentsiaalsete probleemide kirjapaneku ring, uus lahendusideede pakkumise ring, ideede seostamise ring, seejärel jälle hindamisring. Lõpuks koorub välja keskne lahendusidee. Idee konkretiseerimiseks ja tegevuskava väljatöötamiseks soovitatakse lõpuks moodustada kaks töörühma, kusjuures iga tööpaar on esindatud mõlemas töörühmas.
Kaksikkomando-tehnikal on palju variatsioone, mida saab kohandada erinevatele tegevusvaldkondadele. Kaksikkomando on eestlasele turvalisem protseduur kui suuline ajurünnak.
Seotud lood
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.