Narva elektrivõrgu müügitehing Ameerika energiafirmaga Cinergy on üllatavalt sarnane valitsuse poolt heaks kiidetud esialgsete Narva elektrijaamade segaste müügitingimustega. Lisaks USA investoritele ja elektrile iseloomustab mõlemat tehingut Eesti riigi huvide mittearvestamine ja eestlaste lühinägelikkus, kirjutab Postimees tänases juhtkirjas.
Kui Narva elektrijaamade müügitingimusi suutis avalikkus oma pideva survega tublisti parandada, siis Cinergy-tehing toimus ilma erilise kära ja tähelepanuta.
Osavatele Ameerika investoritele pole seejuures midagi ette heita - suuremad kasumid ju ongi ärimeeste siht, mille saavutamiseks suurinvestorid ei pelga arengumaades kasutada ka nn nõustamisteenust ehk altkäemaksu kõrgetele asjameestele.
Konkreetsete tõendite puudumisel on võimatu väita, et just niimoodi toimiti siingi, kuid riigile nii ebasoodsatel lepingutingimustel pidid ka mingid põhjused olema.
Võimalik, et põhjus võis ka olla veel lihtsam: rumalad ja hooletud ametnikud, kes ei viitsinudki tehingutesse eriliselt süüvida ja kes müüsid ettevõtteid lihtsalt müümise pärast.
Seotud lood
Tulev aasta toob ettevõtjatele hulganisti lisakulusid erinevate maksude ja seadusemuudatuste näol. Kindlasti tuleb tegeleda kulude kärbetega hoidmaks jätkusuutlikku konkrurentsieelist turul. Selleks peab olema esimene samm taotleda paremad krediidi rahastuse tingimused. Pane rahastajad proovile laenuvõrdlusportaalis Sortter!