Kuigi arvamus, et planeeringu maksumust arvestatakse maa-ala suuruse järgi on laialt levinud, mõjutab hinda rohkem siiski see, mida kavatsetakse ehitada ja mitmeks osaks maaüksus soovitakse jagada.
Tasub meeles pidada, et hinda mõjutab oluliselt ka kohaliku omavalituse haldussuutlikus planeeringu menetlemisel. Planeeringu koostamise juurde saab asuda siis, kui valla või linnavalitsusest on tellijale väljastatud detailplaneeringu algatamise otsus.
Detailplaneeringu tellija peab arvestama, et planeeringu koostamist reguleerib seadus, mis kaudselt määrab ära detailplaneeringu koostamise miinimumaja. Täismahus detailplaneeringutel on see reeglina alates kolmest ja poolest kuust, lihtsustatud korras detailplaneeringutel orienteeruvalt kaks kuud. Miinimumaeg kehtib muidugi eeldusel, et kõik asjaajamised laabuvad ideaalselt. Kuna planeeringu koostamisse kaasatakse erinevaid osapooli, siis juhtub selle menetlemise ideaalset laabumist praktikas harva. Näiteks Tallinnas loetakse aastapikkust planeeringu menetlemist väga heaks saavutuseks.
Täismahus ja lihtsustatud korras detailplaneering ei erine sisult oluliselt teineteisest. Peamine erinevus seisneb selles, et lihtsustatud korras planeeringul on avalik väljapanek ja sellega seonduv etteteatamine asendatud naaberkrundi omanike kooskõlastustega. Lihtsustaud korda saab rakendada vaid kuni kolme suvila- või eramukrundi detailplaneeringu koostamisel ja selle kasutamiseks on vaja omavalituse eelnevat nõusolekut algatamise otsuses või lähteülesandes.
Vastavalt kehtivale seadusele tuleb koos planeeringuga koostada strateegiline keskkonnamõju hinnang. Keskkonnamõju hindamise eesmärk on juhtida tähelepanu kavandatava(te) tegevus(t)ega seonduvatele võimalikele keskkonnakahjustustele ja pakkuda välja konkreetseid meetmed võimalike negatiivsete keskkonnamõjude leevendamiseks.
Enne detailplaneeringu koostamise juurde asumist tuleb läbi mõelda, mida soovitakse planeeringu koostamisega tagada. See välistab liigsed kulutused planeeringu koostamise ajal ning hiljem selle järgi ehitamisel. Planeeringuga määratakse reeglina maksimaalsed lubatavad ehitusalad, krundi piirid jms. Oluline on teada, et juba kord detailplaneeringuga määratu muutmiseks tuleb hiljem koostada uus detailplaneering.
Seotud lood
Maksude koosseis muutub veel ja maksumäärad lähevad kõrgemaks – selle peale võib mürki võtta, arvab raamatupidamisbüroo Vesiir asutaja ja juht Enno Lepvalts.