Arvutiostu alusta tähtsamatele küsimustele vastamisega. Küsimused, mis endale ostu planeerides esitada, on järgmised. Kas arvuti ostetakse koju või kontorisse? Kellele ostetakse? Mis on arvuti tööülesanne? Milliseid programme kasutama hakkate? Kui kaua peaks see arvuti vastu pidama? Kes arvutit hooldama hakkab?
Nüüd võiks võtta selle nimekirja koos vastustega ning astuda sisse mõnda arvutifirmasse, et küsida nõu ja hinnapakkumist konsultandilt.
Ostu ei ole hea teha kohe esimesest kohast, tasub võtta võrdlev pakkumine mitmest arvutimüügifirmast ja miks mitte küsida nõu ka mõne pädeva sõbra või tuttava käest.
Otsustamist kõige rohkem mõjutav tegur on ilmselt raha. Arvutitega on selline lugu, et tegelikult maksavad kõik sarnase sisuga arvutid enam-vähem ühepalju. Ostes arvuti, mis on teistest sarnastest märgatavalt odavam, võib päris kindel olla, et millegi pealt on kokku hoitud. Niisugune kokkuhoid arvutit töökindlamaks ei tee ja hiljem tekkivad kulutused on tõenäoliselt suuremad kui ostuhinnalt kokku hoitud raha. Tasuta lõunaid ei ole ju olemas.
Ettevaatlikult soovitan suhtuda kodumaal odavalt tundmatu tegija poolt komplekteeritud arvutitesse. Need on sageli äärmiselt soodsa hinnaga, kuid töökindlusega on sama, kui lotot mängida. Võite saada väga töökindla arvuti, kuid on ka suur võimalus, et saate ebastabiilse tööriista, millega peate hakkama garantiiremondi vahet jooksma, oma närve rikkuma ja lõpuks peate probleemse masina ikkagi välja vahetama.
Tundmatu tootja poolt Eestis tehtud arvuti tasub kriitilise pilguga üle vaadata: kes on detailide tootjad ja millised on garantiitingimused. Kui see info ei erine tuntud firmade omast, võib hea masina saada.
Arvuti valikul soovitan eelkõige tuntud, nn brändiarvuteid. Kui masina komplekteerib suur ja tuntud firma, ei saa ta lubada endale klientide rahulolematust. Suurfirmade toodetud arvutid on läbinud erinevad testid tõestamaks, et pakutav konfiguratsioon töötab stabiilselt, on optimaalne ja tagab kõik lubatud väärtused. Samuti on nende arvutite garantiiremondi tegemine enamasti lihtne ja probleemidevaba ning seda ka väljaspool Eestit. Väga tähtis on arvutite juures ka see, et tarkvara on välja arendatud koos riistvaraga, seega jääb ära eraldi draiveriprogrammide otsimine.
Hetkel valitseb arvutiturul tendents, et peaaegu kõik firmad rõhuvad madalale hinnale. Praeguses Eestis on selline nähtus arusaadav. Kvaliteedile hakatakse tähelepanu pöörama alles siis, kui esimese ostuga on sõrmed kõrvetatud. Tulevikus peaks toimuma muutus ning müüma hakatakse ka kvaliteeti, usaldusväärsust ja mugavust, mitte aga vaid esimest hinnaemotsiooni. Seega jääb ostjale valik, kas mängida arvutiostul lotot või minna kindla peale. Näitajate õiget suhet arvuti valikul on raske kõikide vajaduste jaoks soovitada. Valik sõltub töökoha otstarbest. Kes tahab mängida, sellele võimsam ja kiirem. Tavaliseks kontoritööks sobib võimalikult kompaktne, vastupidav ja tagasihoidlikuma võimsusega arvuti. Uue masina ostul tuleb jälgida ühenduspistikute olemasolu. Arvuti võiks juba toetada USB 2.0 pistikut; kui kasutatakse digitaalset videokaamerat, siis firewire-ühendust.
Seotud lood
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.