13. oktoobri Äripäeva artiklis
"Mitterahalised sissemaksed võivad maksuvabaks muutuda" tsiteeritakse Maksuameti otseste maksude talituse juhatajat Dmitri Jegorovit, kelle väitel on olemas Riigikohtu pretsedent selle kohta, et mitterahalise sissemakse tegemisest tekib maksustatav tulu.
Ma pean tunnistama, et mul on olnud ka varem raskusi hr Jegorovi poolt Äripäevas esitatud väidetest arusaamisega, kuid seekordne mõtteavaldus võttis mind täiesti pildituks. Oma töökohast tulenevalt olen ma küllaltki hästi kursis Riigikohtu lahenditega, kuid midagi sellist, mida hr Jegorov väidab, ei ole Riigikohus küll üheski maksuasjas öelnud.
Julgen öelda, et kehtiva tulumaksuseaduse kohaselt ei ole mitterahalise sissemakse tegemine kunagi olnud maksustatav tulu ja ei saa seda ka kunagi olema, sõltumata sellest, kas ja kuidas tulumaksuseadust muudetakse.
Mitterahalise sissemakse tegemine ei ole vara vahetamine, sest sissemakse saajaks olev äriühing ei ole vastuantavate aktsiate või osade omanik. Samuti ei teki mitterahalisest sissemaksest tulu, sest sissemakse eseme ja vastusaadud osaluse turuhinnad kattuvad alati. Mitterahalise sissemakse maksustamine tähendaks sisuliselt realiseerimata tulu maksustamist. Sama hästi võiks näiteks pärast igakordset maa hindamist maksustada maa uue ja vana maksustamishinna vahet.
Maksuameti töötajatel on pidevalt olnud probleeme tulu mõistest arusaamisega (võtame näiteks hasartmänguvõitude maksustamise soovi). Palun maksuametnikel oma illusioone tulu mõistest avaldada enda arvamustena, mitte Riigikohtu seisukohtade pähe.
Seotud lood
Tulev aasta toob ettevõtjatele hulganisti lisakulusid erinevate maksude ja seadusemuudatuste näol. Kindlasti tuleb tegeleda kulude kärbetega hoidmaks jätkusuutlikku konkrurentsieelist turul. Selleks peab olema esimene samm taotleda paremad krediidi rahastuse tingimused. Pane rahastajad proovile laenuvõrdlusportaalis Sortter!