Skänner on sillaks digitaalse ning paberinformatsiooni vahel. Kodukasutajad skaneerivad peamiselt fotosid, ettevõtja seisukohalt on skänneri üheks peamiseks funktsiooniks dokumentide skaneerimine. Tänu optilisele sümbolite tuvastamissüsteemile (optical character recognition, OCR) on skaneeritud dokumente võimalik töödelda näiteks Microsoft Wordis.
Maailmas on tavatarbijate hulgas laialdaselt levinud peamiselt kahte tüüpi, laua- ning fotoskännerid. Esimene on tüüpiline laual asetsev skänner, mis võimaldab skaneerida nii fotosid kui tekste. Fotoskänner on ainult fotode tarbeks mõeldud seade ning on seepärast oma mõõtmetelt ka väiksem.
Optiline resolutsioon näitab, kui suurt hulka punkte skänner on ühelt tollilt suuteline skännima (dpi). Tavaline lameskänner võimaldab skännida 600x600 dpi kuni 1200x2400 dpi. Fotode skaneerimisel piisab täiesti 600x600 dpi resolutsioonist. Mõnevõrra parandab kvaliteeti 600x1200 dpi. Teksti skaneerimisel piisab resolutsioonist 300x600 pixlit. Kui aga skaneeritakse väikseid pilte ning sooviks on nad arvutisse saada võimalikult suurelt, tuleb vaadata paremat resolutsiooni võimaldavate skannerite poole. Üle 1200x2400 dpi skännereid kasutavad professionaalid ning need maksavad juba liiga palju.
Kasutajat võib eksitada aga oluliselt suuremad resolutsiooni näitajad, näiteks 9600x9600 pixlit. Sellesel juhul ei ole tegemist optilise resolutsiooniga, vaid tarkvara abil saavutatava tulemusega. Resolutsiooni kasv on saavutatud digitaalselt ning seepärast pole ka tulemus nii kvaliteetne, kui sama resolutsiooni juures oleks kasutatud optilist süsteemi.
See termin näitab, kui palju informatsiooni (bitte) skänner kogub ühest pikslist. Informatsioon sisaldab värvi heledust ning tundlikkust ja mõjutab nii skaneerimise kvaliteeti. Võiks eeldada, et mida suurem bittide arv, seda parem kvaliteet. Siiski ei saa alati sellest lähtuda ning ka siin on oma silm kuningas.
Tänapäeval soovitatakse soetada skänner, mille värvisügavus oleks vähemalt 30 bitti.
Must-valgeid fotosid armastavad kasutajad peaksid jälgima, kui palju halltoone skänner ära tunneb. Tavaliselt on selleks hulgaks 256, kuid on ka skännereid, mis tunnevad üle 4000 tooni.
Arvutiga ühendamine
Vanemad skännerid ühendati arvutiga läbi paralleel-liidese, uuemad kasutavad mugavamat ning kiiremat USB-ühendust. Professionaalsed skännerid kasutavad kiiret SCSI-liidest.
Tavalised skännerid skaneerivad pildi pärast valguse tagasipeegeldumist originaaldokumendilt. Nii pole aga võimalik skännida kilesid ning slaide.
Nende skännimine toimub pärast valguse kilest või slaidist läbipaistmist. Seega on vajalik kasutada kas spetsiaalselt kilede ning slaidide skännimist toetavat masinat või soetada tavalisele skännerile spetsiaalne adapter.
Kiiruse mõõtmiseks ei ole olemas üheselt võetavat võrdlust. Skaneerimise kiirus sõltub igast dokumendist eraldi, samuti kasutatavast resolutsioonist. Üldiselt on kiiremad SCSI skännerid, millele järgnevad USB-liidesega seadmed.
Seotud lood
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.