Tuntud andmeturbespetsialist Tarvi Martens ütles Hansapanga rünnaku kohta, et selliste asjadega tuleb lihtsalt arvestada.
?Igal aastal suurenevad rünnakud kaks korda ja sellega seoses suurenevad kahjud kaks korda,? ütles Martens internetiga seonduvat kommenteerides. Tema sõnul on kuue aasta pärast internetikahjud võrreldavad liikluskahjudega.
Martensi sõnul on internetirünnakud ja sellega seotud ummistused muutunud paratamatuseks nii nagu on liiklusummikud. Kui varem pidi rünnete tegemiseks olema tark mees ja ise midagi programmeerima, siis täna piisab lihtsalt mõne olemasoleva programmi käivitamisest. ?See on kvalitatiivne muutus, mis toimus 2-3 aastat tagasi,? ütles Martens.
Martnes ütles, et põhimõtteliselt oleks võimalik luua ka süsteem, mis kannataks suure koormuse välja, ent sellele vaatamata pole internetis võimalik eristada häid elektroonilisi pakette halbade kavatsustega pakettidest. Sestap ei saa kuhugi piiri panna.
Selliste rünnete vastased süsteemid suudavad Martensi sõnul küll blokeerida päringute tegemist, ent ei anna 100% lahendust. Vaja on ka käsitsi sekkumist ehk aktiivmonitooringut ja vajadusel mõned aadressid kinni panna.
Reedel tehti Hansapanga internetiaadressidele massiliselt päringuid, mis ajas panga arvutid umbe. Sellega seoses ei saanud kliendid teha näiteks ülekandeid üle panga elektrooniliste kanalite. Tegemist oli nn DOS-rünnakuga, mis tõkestas panga teenuste pakkumist.
Seotud lood
Eesti e-valimiste süsteemi looja Tarvi
Martens valiti eile maailma kõige silmapaistvamaks nooreks teaduse ja
tehnoloogia valdkonnas.
Rail Balticu Ülemiste terminali ehitustööd käivad: mitmed töövõtjad on juba kaasatud ja õige pea kuulutatakse välja veel neli hanget. Peagi alustatakse jalakäijate rõõmuks ka T1st Ülemiste Keskuseni viiva tunneli ehitamisega.