Pärast Madridis 2004. aasta 11. märtsil toimunud terrorirünnakut võttis Euroopa Ülemkogu vastu terrorismivastase võitluse deklaratsiooni.
Muu hulgas sätestab deklaratsioon vajaduse reguleerida Euroopa Liidu sisejulgeoleku ja elanike turvalisuse huvides sideühenduste andmete säilitamist elektroonilise side teenuste, sealhulgas telekommunikatsiooniteenuste, osutamisel.
Ülemkogu otsuse alusel esitasid 2004. aasta 28. aprillil neli ELi liikmesriiki ? Prantsusmaa, Iirimaa, Rootsi ja Suurbritannia ? vastava eelnõu esimese teksti.
Liikmesriikide kokkuleppel puudutab eelnõu ainult selliseid andmeid, mida telekommunikatsioonioperaatorid oma tavapärases tegevuses teenuste osutamisel loovad. Ei reguleerita erandlikke jälitustegevuse toiminguid, näiteks salajast pealtkuulamist.
2004. aasta 2. detsembril Brüsselis toimunud Euroopa Liidu justiits- ja siseküsimuste nõukogu istungil otsustati, et sideühenduste informatsiooni säilitamise nõuete kehtestamiseks tuleb nõukogu töögruppides esmalt põhjalikumalt analüüsida, milliseid andmeid on eesmärkide saavutamiseks vaja säilitada. Liikmesriikide esindajad on rõhutanud, et sealjuures on esmatähtis proportsionaalsuse põhimõtetest lähtumine.
See ei tähenda üksnes tulu- ja kulupõhist analüüsi, vaid ka andmekaitse tagamisega seotud küsimuste lahendamist. Praktikas tuleb seega enne nõuete kehtestamist kokku leppida, milliseid andmeid ja kui pika aja jooksul on vajalik ja otstarbekas säilitada.
Otsuse, milliste andmete säilitamisele ühtsed nõuded kehtestatakse, teevad telekommunikatsioonieksperdid, korrakaitseasutused ja andmekaitsega tegelevad ametkonnad üheskoos.
Käesoleva aasta veebruaris esitab Euroopa Parlament eelnõu kohta oma arvamuse ning seejärel jätkuvad läbirääkimised Euroopa Nõukogu töögruppides, et saavutada konsensus 25 liikmesriigi, Euroopa Komisjoni ja Euroopa Parlamendi seisukohtade vahel.
Eelnõu vastuvõtmise tähtajaks on ülemkogu määranud 2005. aasta juuni.
Autor: Kristo Põllu
Seotud lood
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.