1994. aasta valitsuse otsuseks, mis jättis 66% Norma 130 miljoni kroonisest aktsiakapitalist kollektiivile, oli ettevõtte juhtkond varakult valmistunud. Kaks aastat varem rahvaettevõtte Norma peadirektoriks tõusnud Jüri Käo, finantsdirektor Andres Järving, ostudirektor Enn Kunila ja turundusdirektor Indrek Vanaselja olid moodustanud iselaadse kulddirektoraadi, kelle organiseerimisel võttis kingituse vastu Norma Liikmete AS. Eelnevalt oli pakutud kõigile töötajaile võimalust omanikuks hakata. Aktsionäre kogunes lõpuks ligi tuhat ning aktsiakapitaliks 8 miljonit krooni, kusjuures kaks kolmandikku sellest kuulus kulddirektoraadile, kes julges pangalaenu võtta. Kui seda muidugi julguseks saab nimetada ? Norma oli mitu aastat järgemööda suutnud näidata enam kui 100 miljoni kroonist puhaskasumit.
Kõik neli direktorit olid omandanud pea võrdse osaluse. Pangalaen maksti aga juba mõni kuu hiljem saadud dividendidest tagasi.
Aasta hiljem, kui ülejäänud 34% aktsiatest läks avalikule pakkumisele, tuli 100kroonise osatähe eest maksta juba 701 krooni.
Tagantjärele leidus ka süüdistajaid, kes nimetasid Norma aktsiate tasuta üleandmist ärastamiseks, kuid pärast kaklust on rusikatega vehkimine mõttetu tegevus. Kulddirektorite auks tuleb aga öelda, et nende osalus on tänaseni sisuliselt samaks jäänud, ehkki võimalusi aktsiate kokkuostuks on neil ilmselt küllaga olnud. Vahe on ainult selles, et nende osalus NG Investeeringutes (Norma Liikmete ja seejärel ka Norma Grupi järeltulijas) on vormistatud läbi NG Kapitali, kus iga direktori osaühingule kuulub täpselt veerand aktsiatest.
Vaatamata sellele, et 1999. aastal müüdi maha osalus Normas, on NG Investeeringutest tänaseks kasvanud mõjuvõimas finantsrühmitus. Turu liidriseisust nautiv Liviko (alkohol) on täienisti nende käes, nagu ka Balbiino (jäätis), Kitman (metallkonstruktsioonid) ja kinnisvarafirma Roseni Majad. Lisaks veel 67 protsenti Tallinna Kaubamajast (koos Tartu Kaubamaja ja A-Selveriga) ning tubli osa Eesti Raudteestki. Loetelu oleks poolik, kui jätta mainimata 25% Rocca al Mare Kaubanduskeskusest ja Sikupilli Keskusest. Juba ainuüksi põhivara on NG Investeeringutel ligi miljardi krooni eest.
NG Investeeringute konsolideeritud müügitulu küünib aga juba pea 2,5 miljardile kroonile.
Ning 17,25% kõigest sellest kuulus kuni 8. jaanuarini Indrek Vanaseljale, nüüd juba tema pärijatele.
Seotud lood
Investorid teevad kulda ja bitcoini ostes aina rohkem panuseid sellele, et valuutade väärtus langeb. See trend on tulnud, et jääda, teatas USA suurim investeerimispank JPMorgan Chase.