Tore, et Britid on erandlikud ja meie pole nende sammudes käinud. Nimelt Suurbritannias on börsikäibemaks (Stamp Duty).
Sellega maksustatakse pea kõik väärtpaberitehingud. Maksu suuruseks on 0,5 protsenti tehingu suummast, kuid mõningatel juhtudel võib see küündida ka 1,5 protsendini tehingusummast.
Aprillis lõppeval maksuaastal peaks Suurbritannia teenima 0,5 protsendise maksumäära juures 2,6 mld naela (58,1 mld krooni), kirjutas Briti ajaleht the Telegraph.
Mullu kasvas omakiku vahetanud aktsiate arv 30 protsenti. Kui maks tõuseks, võiks sel maksuaastal ületada kogutav rahahulk kuus mld naela (134 mld krooni) piiri.
Brittide käes vahetas möödunud aastal omaniku 4,7 triljoni naela (105 triljoni krooni) väärtuses aktsiad. Kuid riik ei saa nii palju maksu, kuna arvestuses on sees ka finantsinstitutsioonide poolt kasutatud derivatiivitehingutes omaniku vahetanud aktsiad.
Finantsiinstitutsioonid ja ka eraisikud võivad kasutada maksude vältimiseks tulevikutehinguid ja kihlvedusid (contracts for difference).
Tallinna börsil ja börsiväliselt vahetas mullu omaniku börsil noteeritud väärtpabereid alla 25 mld krooni väärtuses. Meil on käive nii vähene, et selle pealt eriti raha ei koguneks.
Seotud lood
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.