Kõik me oleme harjunud elektrienergia olemasoluga. Selle puudumisel tundub kogu senine elu seisma jäävat. Kõigile jääb kindlasti pikaks ajaks meelde nädalatagune Eestit laastanud torm, mille tagajärjel seiskus kõrghetkel üle 5400 alajaama, s.o 30% koguarvust. Kahjustuste likvideerimine ning alajaamade sisselülitamine võttis kohati aega üle nädala. Sellisest ootamatust olukorrast päästab tarbija isiklik avarii-energiaallikas.
Portatiivne elektrigeneraator koosneb jõuallikast (bensiini- või diiselmootor), elektrivoolu genereerivast alternaatorist ning abiseadistest (käsi- või elektristarter seadme käivitamiseks, automaatika iseeneslikuks toimimiseks elektrikatkestuse korral).
Pakutavate elektrigeneraatorite valik on lai ? tillukestest loodusesse väljasõitmiseks sobivatest kohvergeneraatoritest (0,7 kW) kuni merekonteinerisuuruste (800 kW) vooluallikateni.
Silmas tuleks pidada ka seda, kas seadet kasutatakse vaid avariiolukorras või pidevalt ning millised on esitatavad lisanõuded (katkematu tööaja pikkus, müratase, automaatkäivituse olemasolu jne).
Eramajapidamises katab avariiolukorras võimsusvajaduse üldjuhul juba 2?3 kW võimsusega elektrigeneraator, võimaldades kasutada külmikut, telerit, pliidiplaati ning saada tuppa valgust.
Küll tuleb silmas pidada seda, et lihtsamatel generaatoritel võib pinge voolutarbijate sisse-väljalülitamisel hetkeliselt kõikuda kuni
+/? 10%. Seetõttu tuleks pingekõikumisele tundliku tehnika külgeühendamisel (telerid, arvutid) kasutada pingeregulaatorit, UPSi või siis soetada invertertehnoloogial põhinev vooluallikas. Viimase puhul jääb pingekõikumine +/? 4% piiresse, takistuseks võib aga saada kõrgem soetusmaksumus.
Igapäevatöös kasutatavad elektrigeneraatorid valitakse vastavalt kasutuse spetsiifikale. Kuna paljud tööstuses ja teeninduses kasutatavad elektriseadmed tarbivad tööstusvoolu, on kõige rohkem kolmefaasilisi generaatoreid. Pideva kasutuse korral tuleks mootori ökonoomsuse ja pikema tööea tõttu eelistada diiselmootoriga seadet.
Kokkuvõtteks võiks öelda, et elektrigeneraatoreid ei kasutata ainult avariiolukorras elektrivoolu tootmiseks. Seadet kasutatakse ka tööoperatsioonide lihtsustamiseks ehitusobjektidel, väliüritustel ning isiklikul otstarbel suvemajades ja matkabussides.
Autor: Urmas Prints
Seotud lood
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.