Täiesti uskumatu lugu. 1992. aastal pani grupp ärimehi aluse ühele pangale Eestis paljude seas. Hansapank alustas sisuliselt nullist. Ettevõtet vedanud ärimehed on pangast lahkunud ja muud ärid püsti pannud, kuid nii mõnelgi on ka täna suurel hulgal pangaaktsiaid alles. Vahepeal müüsid asutajad suure osa aktsiatest ära. Suurosaluse omandas Rootsi Swedbank.
Täna on pank väärt enam kui 51 mld krooni. 12 aastaga on ettevõtte väärtus kasvanud enam kui 50 mld krooni võrra. Hansapank on väärt sama palju kui Norma suuromanik Autoliv.
Sulev Vedler kirjutas 2002. aastal Eesti Ekspressis, et 1994. aasta suvel raporteeris pank, et lugupeetud välismaa fondid ostsid ligi saja miljoni krooni eest aktsiaid. Panga turuhind oli 390 mln krooni. Üheksa asutajaliikme investeeringu väärtus on 230 mln krooni.
Mitmeid päevi on Hansapanga aktsia hind kerkinud ? seda päris korralikult, rekordilt-rekordile. Nüüd saime siis ka tõenäolise põhjuse teada.
Maailma suurima panga Citigroupi üksus Smith Barney võttis Londonis Hansapanga enda poolt jälgitavate Kesk- ja Ida-Euroopa pangaaktsiate nimekirja. Oma 44-leheküljelises analüüsis anti aktsiale ostusoovitus ja mis veelgi huvitavam, märkimisväärselt kõrgem hinnasiht, kui on siiani andnud Hansapanka katvad turuosalised. Hansapanga aktsia sai 11,90eurose (186,19kroonise) hinnasihi. Smith Barney hinnasihini jääb veel peaaegu 15 protsenti tõusuruumi.
Eile tegi pangaaktsia börsil korraliku tõusu, kerkides 3,08 protsenti, 162,10 kroonile. Aktsiaga tehti 73 tehingut ja 97,4 miljonit krooni käivet.
Miks on Citigroup Smith Barney analüüs nii oluline? Esiteks seetõttu, et tegu on esimese suurusjärgu investeerimispangaga. Võib-olla kuulub ING samasse liigasse.
Hansapanga möödunud aasta kasumiks prognoosis Smith Barney 2,86 mld krooni, selle aasta kasumiks 3,24 miljardit krooni. Kaugemale vaadates prognoositakse Hansapanga 2012. aasta kasumiks 5,73 mld krooni. Selle ja tuleva aasta prognooside kohaselt on tegu ühe kalleima pangaga Kesk- ja Ida-Euroopas, mida Smith Barney analüüsib.
Seotud lood
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.