Eesti Telekomi nõukogu liikmed kiitsid TeliaSonera pakkumise heaks, selgus börsiteatest.
Vaatasin teadet ja imestasin. TeliaSonerale on pakkumine kasulik, võib-olla on see kasulik ka Eesti Telekomile. Ma ei leidnud aga teatest, miks peaksid aktsionärid selle pakkumise heaks kiitma. Mida võidab aktsionär, kui ta vahetab oma aktsiad raha vastu? TeliaSonera pakub Eesti Telekomi aktsia eest 109,84 krooni, aktsia maksab börsil 115,63 krooni. Seega on see aktsionäridele ebasoodne pakkumine. Asi pole ainult aktsia hinna tõusus, mis järgnes pakkumisele. TeliaSonera pakutav hind jäi ka pakkumise avaldamise päeval allapoole turuhinda. Investori jaoks ma küll ei leia majanduslikku põhjendust, miks ta peaks pakkumisega nõustuma.
Loomulikult pole Telekomi aktsia odav, kuid mis seal imestada. Kesk- ja Ida-Euroopa regioon on investorite seas populaarne. Välisraha on ajanud regiooni aktsiate hinnad üles. Kui ettevõte on piisavalt suur, ei julge rahakad investorid ettevõtte aktsiat ostmata jätta. Põhjus on lihtne ? fondijuhil on äärmiselt raske aktsia tõusu korral põhjendada, miks ta jättis aktsia ostmata. Ta saab jätta aktsia ostmata vaid siis, kui ta on veendunud, et ettevõttel on halvad väljavaated. Kui ostetud aktsia hind langeb, saab fondijuht öelda, et võrdlusindeksiga võrreldes on fondil läinud hästi. Seega on fondijuhile suure turuväärtusega ettevõtte aktsia omamise risk väiksem kui selle mitteomamise risk.
Kui mitte arvestada ettevõtteid, kelle viimase nelja kvartali kokkuvõttes oli tulemuseks kahjum, on Eesti Telekomi aktsia kalliduselt kolmas. Hansapanga P/E suhe on 19,3, Saku Õlletehasel 18,1. Eesti Telekomi P/E suhe on 17,7.
Eesti Telekomi aktsia hind tõusis eile 115,63 kroonile. Hansapanga aktsia hind jätkas ka eile laskumist.
Seotud lood
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.