Mind juhatati selle teema juurde detsembri keskpaiku, kui sooviti hoopis teistsugust lugu.
Kohtusin Sirowa Tallinn kauaaegse juhi Uko Paabumetsaga, kes praegu on samal alal tegutseva firma ProBeauté tegevdirektor. Ta näitas mulle pakki 2003. aastast pärit e-kirju, mille talle olid saatnud Sirowa grupi põhiomanik ja tegevdirektor sakslane Jürgen Warzecha ja samal aastal Sirowa Tallinna tööle tulnud rootslane Anders Hedman, kellest edaspidi sai juhatuse esimees. Pidin tunnistama, et firmajuhtide kohta oli keelekasutus räige ja kohatu. Samas ei saanud ma hästi aru, miks ei tundnud Uko Paabumets välismaalaste üleoleva suhtumise pärast muret siis, vaid nüüd, kus ta juba aasta otsa ise enam Sirowas ei tööta.
?Mul on hea meel, et ma Sirowast lahkusin, ja mul ei ole jäänud mingit okast,? ütleb Uko Paabumets, ehkki talle ei meeldi, kui ma tema väljapakutud teemast välja lähen.
Jääb selgusetuks, kuidas tema lahkumine Sirowast tegelikult toimus. Enda sõnul ta koondati, Warzecha ja Hedmani raudse kinnituse kohaselt aga läks ta omal soovil, et luua oma firma.
?Palju oli emotsioone, mis tekitasid vastureaktsioone, ja probleeme lisas see, et Ukoga koos töötas tema abikaasa Lana. Lõpuks ei õnnestunudki meil oma häid suhteid taastada ja Uko otsustas rajada oma firma ProBeauté,? ütleb Jürgen Warzecha.
Uko Paabumetsa sõnul läks kõik kenasti kuni selle hetkeni, kui Sirowale müügikoolitust andnud firmast SLG Thomas International tuli neile tööle Anders Hedman, kellega nad algul väga hästi läbi said.
?Mäletan, kuidas ma firma 10. aastapäeva puhul tegin juhatusele ettekande ja olin uhke selle üle, et keskmiselt kaheksa aastat töötanud juhtkonna liikmed on hästi koolitatud ning firma areng stabiilne,? sõnab Paabumets.
Selle peale teatas Hedman, et üle viie aasta pole mõtet inimesi tööl hoida, sest neil kaduvat motivatsioon. Peale selle saavad nad liiga targaks ja küsivad liiga suurt palka või lahkuvad firmast. ?Mulle heitis ta ette avatud ülikoolis õppimist, mida ma tegin oma vabast ajast ja rahaga ning enda arvates firma huvides, kuna ma täiendasin end majanduse alal,? ütleb Paabumets.
?Tõesti raske aru saada, miks lõhutakse juhtkond ära, kui firmal läheb hästi,? ütleb Paabumets.
?Kui Hedman meiega liitus, vaatas ta kriitilise pilguga üle kogu meie Balti tegevuse ja soovitas uute ideedega uusi inimesi,? ütleb Sirowa omanik Jürgen Warzecha. ?Vestlesime seniste töötajatega ja mitmed said ka ise aru, et vajavad uusi väljakutseid,? ütles Warzecha.
Jürgen Warzecha on Anders Hedmani töötulemustega Sirowas igati rahul. Ta lisab, et Sirowa Tallinn oli eelmisel aastal väga edukas, vaatamata poole juhtkonna vahetumisele viimase pari aasta jooksul.
?Meie firma väärtus ei põhine paaril inimesel, vaid meeskonnatööl ning enam kui kümneaastasel turukogemusel ja tugeval organisatsioonil,? lisas ta.
Sirowa Tallinna endine finantsjuht Raili Uuspuu on mõnevõrra teisel arvamusel. Ta ütleb, et teda pani imestama, et nii kaua tegutsenud firmal puudus kindel visioon, kuhu edasi liikuda.
?Otsuseid tehti spontaanselt ja ette vaatamata. Tegin omalt poolt muudatusettepanekuid, mida aga ei arvestatud, sest juhtkond kogu aeg vahetus. Inimeste lahtilaskmise otsustega kiirustati ja neid muudeti. Kõik see tekitas närvilisust. Lisaks püüti uued inimesed tööle võtta enamasti väiksema palgaga, mis kvaliteedile mõeldes polnud minu arvates õige,? meenutab Uuspuu, kes lahkus Sirowast eelmise aasta lõpul.
Anders Hedmanit kirjeldavad allikad kahe näoga mehena, kes võib olla väga viisakas ja galantne, kuid teisalt jälle üleoleva suhtumisega. Õige kriitiline Hedmani tegevuse suhtes on tema endine kolleeg Mats Lewin koolitusfirmast SLG Thomas International. Ta nimetab Hedmanit inimestega manipuleerijaks ja ütleb, et võib selle kohta näiteid tuua nii SLGst kui väljapoolt: ?Näiteks kui Toomas Käbin ei võtnud vastu Hedmani pakutud Paabumetsast vabanenud Sirowa Tallinna tegevjuhi kohta, sai ta ähvarduse. Ning peagi selle järel vabastas Eestis tegutseva Rootsi kaubanduskoja nõukogu, mille esimees Hedman on.?
Tulles tagasi e-kirjade juurde, millest see lugu alguse sai, siis 2003. aastal Uko Paabumetsale saadetud kirjad Sirowa juhte ei kaunista. Ta näitab Warzechalt saadud meili ühe naistöötaja kohta, kus kasutatakse roppe, solvavaid ja halvustavaid väljendeid. Teises kirjas on juttu firma töötajate palvest tõlkida ingliskeelne turvameetmete käsiraamat eesti keelde. Selle peale vastavad Warzecha ja Hedman, et grupi töökeel on inglise keel ja firma ei saa kulutada aega ja energiat instruktsioonide tõlkimisele nii väikesesse keelde. Aga kompromissina võivad nad pakkuda ?to the Ex Sovjet people in Sirowa world another world language, this is Russian? (endistest sovjetimaadest pärit töötajad võivad kasutada vene keelt - toim.). Vastukaaluks näitab Hedman Lana Paabumetsa töölt lahkumise puhul talle ja kõigile töötajatele saadetud kirju, mille keel ei jää eelnevatele värvikuselt põrmugi alla.
Sirowa juhtide väitel saatis eelmise aasta lõpus keegi firma töötajatele ja koostööpartneritele välja juhtide omavahelisi elektronkirju, mille sisu on moonutatud. Sirowa Tallinn juhatuse esimehe Anders Hedmani sõnul on keegi tunginud nende serverisse Eestis ja ka Lätis ning pääsenud ligi tema ja Jürgen Warzecha kirjavahetusele. Pärast algsete kirjade töötlemist on need edasi saadetud. Meilides esinev kõnepruuk on grupi töötajate suhtes üleolev. ?Need, kes meid tunnevad, saavad aru, et niisugune vestlusmaneer ei ole meile omane,? ütles Jürgen Warzecha. Firma on palunud asja politseil uurida, kuid saanud Põhja politseiprefektuurilt vastuseks, et tegemist polevat seaduserikkumisega. ?Minu meelest on tegemist kriminaalse teoga,? ütleb Jürgen Warzecha, kes püüab advokaadibüroo kaudu politseid siiski veeda uurimist alustama.
Uko Paabumets ütleb, et kavatseb aktsiamüügi vaidlustada, sest tema sõnul olevat Eesti seaduste järgi tegemist varjatud tehinguga. Ta kavatseb nõuda, et tegelik ostja võtaks üle kõik lepingust tulenevad kohustused.
Sirowa Tallinna huve kaitsva Soraineni advokaadibüroo vandeadvokaat Carri Ginter ütleb, et nemad on kliendi nimel pöördunud 14. jaanuaril Põhja politseiprefektuuri poole kirjaliku kuriteokaebusega.
?Kaebuse kohaselt on meie nägemuses toime pandud 5?6 rikkumist, mis on karistusseadustiku kohaselt kuriteod. Kaebus põhineb muu hulgas võltsitud dokumendi kasutamisele (e-kirjad), äriühingu majandusliku seisu kohta valeandmete esitamisele ning muudele süüdistustele,? selgitab vandeadvokaat.
Mis puutub valeandmete esitamise kaebusse, siis tegi Uko Paabumets enda sõnul eelmisel aastal maksuametile avalduse, kus ta taotles Sirowa Tallinna ja PMSi suhtes maksumenetluse algatamist. See hõlmab aastaid 2000?2003, mille eest ta on juhatuse liikmena ise vastutav. Ta kinnitab, et asi seisab maksuametis, kuid peatatud ei ole.
Advokaadid Karin Madisson ja Carri Ginter näitavad Uko Paabumetsa kirja, mille ta pärast avalduse esitamist saatis kõigile Sirowa klientidele ja tootetarnijatele ja kus informeeritakse neid, et Sirowa ja PMSi vastu on algatatud maksumenetlus, mis võib neile kaasa tuua enam kui miljoni eurose maksunõude.
?Mõistagi sattusid meie kliendid segadusse ja esitasid meile küsimusi, kuid meie vastused rahustasid nad maha. Advokaatide soovitusel tahame asja kohtusse anda,? ütleb Jürgen Warzecha.
Seotud lood
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.