Maksu- ja tolliamet ning Taimetoodangu inspektsiooni on avastanud Eesti piiril kümneid tonne Poola ja Leedu kartulit, mille import Eestisse on keelatud.
Leedust ja Poolast ei tohi kartulit Eestisse tuua, kuna Poolas on laialdaselt levinud kartuli ringmädanik ja kartulivähk. Leedu aga on lükanud edasi kartulimädaniku kontrolli puudutava direktiivi rakendamise, mistõttu ei ole 1.jaanuarini 2006 Leedus toodetud kartuleid lubatud toimetada teiste liikmesriikide territooriumile, teatas maksu- ja tolliamet.
Eeltoodud piirangutele vaatamata on Eesti toll avastanud viimasel ajal mitu juhtumit, kus Eesti territooriumile on üritatud salaja tuua ilma vajalike dokumentideta Poola kartulit või siis kartulit Leedust, kust selle sissevedu on ülds keelatud.
Novembris üritati läbi Ikla piiripunkti salaja kartuleid salaja Eestisse vedada kapsakoorma alla peidetuna. Nimelt olid ärimehed katnud 27 tonni suuruse Poola päritolu kartulikoorma kapsastekihiga, mis oli vaid 1,7 tonni raske. Toll pidas koorma Taimetoodangu inspektsiooni palvel kinni, kuna kottidel puudusid taimekaitse seadusega nõutud märgistus ja Poola taimekaitse sertifikaat.
3.jaanuaril jõudis Eestisse Leedust teekond alustanud veoauto, mille koormaks oli dokumentide kohaselt kapsas ja kauba saajaks üks Eesti osaühing. Kuigi koorma dokumentide kohaselt pidi see sisaldama 23 tonni kg kapsast, siis Ikla tollipunkti ametnikud tuvastasid, et tegelikkuses oli selle sisuks 20 tonni kartulit ja vaid kolm tonni kapsast. Ettevõte ei olnud Taimetoodangu inspektsiooni sisseveetavast kartulipartiist teavitanud, samuti ei olnud kartulikotid etiketeeritud ning saatedokumentidel puudus tootja taimetervise registrinumber. Kontrollproovis avastati kartuli ringmädaniku bakterid, mis kuuluvad ohtlike taimekahjustajate nimekirja. Kartulipartii saadeti tagasi
Leetu.
16.01.2005 sisenes läbi Ikla piiripunkti Eestisse veok, mille kaubaks oli 2 tonni sibulaid, 3 tonni õunu ja toidukartul, mille saajaks oli märgitud üks Venemaa ettevõte. Hilisem kontroll tuvastas, et Venemaal sellist ettevõtet tegelikult ei eksisteeri ja kartulit üritati toimetada Eestisse. Kartulil puudus nõuetekohane sertifikaat ja kotid olid ilma markeeringuta.
Valga tollipunkti kaudu on Poola kartulit üritatud seadusevastaselt Eestisse toimetada kahel korral 16.11.2004 ja 04.12.2004, mõlemal juhul 24 tonni.
Kartuli ringmädaniku näol on jätkuvalt tegemist ohtliku taimekahjustajaga, mille levitamine EL liikmesriikides on keelatud. Probleem muutub varasemast veelgi aktuaalsemaks seoses kevade lähenemisega, kus ei ole välistatud Eestisse toodud kartuli kasutamine kartuli tootmiseks, mis on otseseks saaste leviku allikaks Eestis.
Seotud lood
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.