USA aktsiaturud langesid taas eelmise nädala reedel ja see oli kolmas järjestikune punane nädal USA börsidel.
Kõige suurema löögi on analüütikute sõnul andnud tõsiasi, et aktsiaturgudele pole saabunud traditsioonilist pensionifondide rahalaeva. USA turuanalüüsifirma TrimTabsi andmetel on tänavu aktsiafondidest välja voolanud 2,6 mld dollarit. Alates 1987. aastast on USA aktsiafondidesse keskmiselt juurde voolanud aga 9,8 mld dollarit. Tegemist oleks teise korraga 15 aasta jooksul, mil fondidest liigub jaanuaris raha välja.
?Nafta hinna puhul on peamine tähelepanu taas minemas Lähis-Itta ja peatsetele valimistele Iraagis,? ütles uudisteagentuurile Bloomberg Wedbush Morgani peamaakler Robert Drust. Lisaks on USA valitsus hädas ajakirjanikuga, kes väidab ustavatele Pentagoni andmetele tuginedes, et USA kavatseb peagi rünnata ka Iraani.
?Nafta hind on jätkuvalt suurim probleem. See on taas vaid veidi odavam kui 50 dollarit barrel,? märkis Bloombergile ka Morgan Stanley kauplemise juht David Memmott. Reedel jäi börsi sulgudes märtsi lepingu hinnaks 48,53 dollarit barrelist. Nafta hinna tõusu soodustavad USAs ka külm ilm ja maha sadanud lumi.
Nõrk jaanuar annab Drusti sõnul tooni ka ülejäänud aastale. ?Mulle tundub, et see määrab tuju, kuidas inimesed positsioneerivad ennast tulevasteks kuudeks aktsiaturgudel,? ütles Drust. ?Maaklerid on jaanuarikuu languses pettunud ning on tuleviku suhtes ettevaatlikud,? lisas ta.
Eelmisel nädalal ei suutnud Dow Jonesi indeksi suuremad firmad avaldatud tugevate majandustulemustega indeksit plusspoolele vedada. Heade tulemustega tulid välja General Electric ja United Technologies.
Eelmise nädala lõpuks oli Dow Jones miinuses 1,6, S&P 500 1,4 ja Nasdaq 2,6%.
Kui positiivne jaanuari-efekt jääb ära, nagu aasta algus on näidanud, ning aasta esimene kuu kujuneb tervikuna negatiivseks, siis annab ajalugu aga ühe vägagi ebameeldiva signaali. Nimelt on USA aktsiaturgude liikumist laiemalt kajastava S&P 500 indeksi liikumine jaanuaris alates 1950. aastast suutnud ennustada terve aasta liikumissuuna tervelt 90,7 protsendil juhtudest. Siiski, 1. veebruaril kuu lõikes miinuses indeksit vaadates ei tasuks püssi veel põõsasse visata.
Alates 1880. aastast on täheldatav veel üks ajalooline anomaalia ? kui aastaarv on lõppenud viiega, siis ei ole USA aktsiaturg ja Dow Jones kordagi lõpetanud miinuses! Veelgi enam ? alates aastast 1900 on selle numbriga lõppenud aastad toonud keskmiselt 30,7protsendilise tõusu. Ilmselt väärib nii pikaajaline trend olenemata põhjusest tähelepanemist.
Kui me aga räägime aasta baasil 30protsendilisest tõusust, siis peaks Dow lõpetama aasta ca 14 000 punkti juures. Kõlab väga ilusasti. Reedel jäi Dow Jonesi tasemeks USAs 10 392,99 punkti.
Seotud lood
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?