Eelmisel aastal müüdi ja broneeriti ca 2700 uut korterit, selgub täna Arco Vara avaldatud Eesti kinnisvaraturu ülevaatest.
See on praktiliselt sama palju, kui kahe eelneva aasta jooksul kokku, märgib Arco Vara. 2003. aastal müüdi ja broneeriti 1750 ja aasta varem 1362 uut korterit.
Praegu on müügis ca 900 uuskorterit, millest enamus valmib aasta teises pooles. Eelmise aasta lõpus alustati mitmete mahukate uuselamuprojektidega Jüri alevikus, Haabneemes ja mujal, kus planeeritavad kogumahud ületavad 500 korterit. Sauele ja Jüri alevikku hakati uuselamuid ehitama esmakordselt.
Suurim uute korterite nõudlus püsib hinnaklassis 15 000 krooni ruutmeetrist. Uutest korteritest soovitakse üha enam kolmetoalisi. Sama suured renoveerimata korterid Tallinna magalarajoonides, mille eest ostjad on nõus maksma 10% vähem kui müüjad küsivad, enam hästi kaubaks ei lähe.
Konkurentsitihedates piirkondades, näiteks Viimsi alevikus, teevad arendajad uute korterite müügiks üha suuremaid pingutusi. Ilmeka näitena toob Arco Vara välja, et arendajad kompenseerivad nüüd ostjatele köögimööbli. ?See näitab, et otsese müügihindade langetamise asemel tehakse pigem suuremaid kulutusi,? kommenteerib Arco Vara.
Rahuldamata nõudluse survel jätkub ka pidev uute korterite hinnatõus, mis 2004. aastal jäi Tallinnas ja selle lähiümbruse erinevates piirkondades 10-15% piiresse.
Varasemaga võrreldes kiirtempos rajatavate uute korterite maht kinnisvaraturu tasakaalule tõenäoliselt ohtlik ei ole, kuivõrd uute korterite aastane osakaal kogu Tallinna elamufondis jääb ca 1,5% piiridesse. Enamikke 60 arendusprojektist on saatnud müügiedu. Samas sõltub müügiedu otseselt pankade laenupoliitikast ja laenutingimuste karmistumine annaks end kohe tunda, lisab Arco Vara.
Kinnisvaraturu ülevaadet loe <#siit=http://www.arcovara.ee/vfs/700/Eesti%20turu%FClevaade%202004%20II%20pa.pdf>.
Seotud lood
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.