Ajakirja Family Business Magazine järgi on maailma kõige vanemaks ettevõtteks Jaapani ehitusfirma Kongo Gumi, mis asutati 572. aastal. Prints Shotoku tõi Koreast Kongo perekonna liikmed Jaapanisse, et nad ehitaksid budistliku Shitennoji templi, mis senimaani püsti seisab.
Seejärel on aga perekond enam kui 1400 aastat ehitanud templeid ja losse, nagu näiteks 15. sajandist pärit Osaka linnuse. Ka maailma vanuselt teine ettevõte asub Jaapanis, aastast 718 majutus- ja SPA-teenuseid pakkuv Hoshi Ryokan.
Enam kui 200 aastat tegutsenud ning veel praegu asutajaperekonna kontrolli all olevad ning finantsiliselt heas seisus ettevõtted kuuluvad valdavalt klubisse Les Henokiens, mille osaliste arv ulatub praegu 33ni.
Nimi ise pärineb piiblitegelaselt patriarh Eenokilt, kes elas maa peal 365 aastat ja läks seejärel ilma suremata otse taevasse. Klubisse ei kuulu aga siiski mitte kõik vanimad ettevõtted, tegemist on rohkem kokkusaamis- ja arutlemiskohaga. Mingit majanduslikku tuge klubiliikmed üksteisele ei osuta.
Euroopa vanimate ettevõtete asutamisaeg pärineb aga aastast 1000. Goulaine?i lossis Loire?i orus Prantsusmaal asub veinimüügiga tegelev lossmuuseum ja liblikakasvatus. Samast ajast on ka pärit kellade valukoda Fonderia Potificia Marinelli Itaaliast, mille kellad kõlavad nii New Yorgis, Pekingis kui ka Jeruusalemmas.
Nii nagu Goulaine?i lossi puhul, on ka mitmete teiste firmade puhul üleval küsimus, kas tegemist ikka on firmaga ja korrektse asutamisajaga. Kas Goulaine pole lihtsalt üks loss, mis alles hiljuti on hakanud tegelema veini müügi ja liblikate näitamisega?
Või Shore Porters Society, tänane transpordifirma, mis oli 1498. aastal hoopis Suurbritannia Aberdeeni linnale kuuluv ametkond, mis iseseisvus ja transporditeenuseid osutama hakkas alles 1850. aastal.
Samuti võib vanuse arvutamine olla keeruline näiteks siis, kui firmad on sündinud tänu mitmetele ühinemistele. Näiteks Harsco, USA tööstusteenuste ettevõte, võib ajakirja The Economist järgi oma juuri leida ka aastast 1742. Sel aastal alustas tegevust firma Taylor-Wharton, mille tootevalikus olid ka suurtükikuulid George Washingtoni armee jaoks. Harsco ise omandas aga Taylor-Whartoni alles 1953. aastal.
Kuigi Family Business Magazine nimekirjas pole Stora Ensot arvestatud, võib mõnede teiste uuringute järgi olla see üks maailma vanemaid firmasid.
The Economisti andmeil alustas Stora söekaevandusena tegutsemist 1288. aastal, 710 aastat hiljem ühines Stora Ensoks, tänaseni hästi teada paberi- ning puidufirmaks.
Suurem osa maailma vanimatest ettevõtetest on kas ehitusfirmad, veinitootjad, juveeli- või kullaärid ning ka pangad, mille asutamisaeg on tegelikult juba hilisem. Näiteks Suurbritannia Lloyds TSB ajalugu algab 1765. aastast, mil John Taylor ja Sampson Lloyd asutasid panga. Citigroupi juured ulatuvad aga 1812. aastasse.
Vanade firmade hulgas on ka suur hulk tähti, näiteks Kikkoman, Sumitomo, Taittinger ja Beretta. Paljusid firmasid ei tea aga millegi muu poolest, kui et nad on vanad ning midagi muud nendest suurt ei teatagi. Kongo Gumi on näiteks samale perekonnale kuulunud juba 40 põlvkonda, Hoshi Ryokan aga juba 46 põlvkonda. Suur hulk ettevõtteid on aga sama perekonna juhtida juba kümnendat või enamat põlvkonda. See on ebatavaline.
Näiteks maailma suurimatest firmadest koosnev Fortune 100 edetabeli puhul on jälgitud, et poole tabelis olnud ettevõtete asendamine võtab aega 75 aastat. Seega 75 aastaga kaob 100 suurettevõttest 50 pankrottide, ühinemiste-ülevõtmiste ning eraldumiste tõttu. Väiksemad ettevõtted püsivad elus aga veel kordi lühema perioodi jooksul. Seetõttu on perefirmade nii pikaajaline tegutsemine enam kui veider.
Pikaealiste ettevõtete edu saladuse otsingutes kinnitavad asja uuringud, et oluline osa on kindlasti vedamisel.
Samas on oluline, et põlvkondade vahetudes ettevõtet tükkideks ei jagataks ning perekonnas püsiks ühtsus ja usaldus, mis kestaks ka uue põlvkonna tulekul firma juhtkonda.
Enamasti on perekonnasiseste tülide ning vaidluste tõttu ettevõte juba esimesel-teisel põlvkonnavahetusel kas tükkideks jagatud või mõnele teisele investorile maha müüdud.
Samuti tuleb firmadel kohanduda muutuvate oludega. Näiteks maailma suurim sojakastmete tootja Kikkoman (1630) tegutseb ka muude maitsestamistoodete valdkonnas, samuti biotehnoloogiaga.
Kõik see nõuab ettevõtte peamiste oskuste head tundmist ning nendele valdkondadele pühendumist.
Autor: Harli Uljas
Seotud lood
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?