?Iga meie projekti jaoks, mille maksumus kliendile on Eesti vääringus 340 miljonit kuni miljard krooni, ostame aastas sisse 50 000?60 000 töötunni ulatuses allhanget,? ütles läinud nädalal Eestis viibinud Pharmadule Emtunga president Tomas Wängberg. Taoliste suurtellimuste täitmise tahab firma nüüd Rootsi kõrval laiendada Eestisse, sest konkurents on tihe ja hinnasurve suur. ?Oleme tehase asukoha valikuga lõpusirgel, otsus tuleb kevade jooksul,? ütles Wängberg.
Pharmadule Emtunga on Rootsi üks kiireima kasvuga tööstuskontserne, mille üks haru Pharmadule teeb suurtele ravimifirmadele moodulitest lõpuni viimistletud farmaatsiatehaseid. Teine haru Emtunga toodab naftaplatvormidele eluruumide moodulkomplekse, klientideks BP ja Statoil. Kolmas divisjon Flexenclosure valmistab telekommunikatsiooni mooduleid ehk kaitsehooneid tugijaamadele. See tootmine on Varast Lääne-Rootsis üle toodud Sõmerusse Rakvere külje all. Möödunud avati Sõmeru tehas, ehkki tootmine algas juba eelmise aasta lõpus. Rootsis koondati 40 inimest, sisseseadmine Eestis läks maksma ca 8,5 miljonit krooni.
Edasi on plaanis Eestisse laieneda ka ülejäänud kahe divisjoniga. ?See ei tähenda küll kuigi suurt investeeringut,? ütles firma Eesti projekti vedav Andreas Palmlund, ?kuna eelkõige vajame suurt hoonet, kus mooduleid kokku panna.? Ka ei loo firma ise palju töökohti ? kindlal palgal on võtmeisikud. Firma ümber saavad aga tööd paljud teised ettevõtted. Alustada loodetakse augustis.
Allhanketöödest, kus Eesti firmad saaksid tellimusi, loetles Palmlund elektritöid ja -seadmeid, keevitust, ventilatsiooniseadmeid, terasdetaile, betoonivalu, mitmesuguseid installeerimistöid. Samuti kulub iga projekti jaoks kilomeetrite kaupa torusid, alates külma- ja sooja vee torudest kuni spetsiifiliste steriilsete torudeni kemikaalide tarvis.
Puuduva kompetentsi katmiseks veenab Pharmadule Emtunga Eestisse üle kolima ka oma Rootsi ja Soome allhankijaid, kellest esimesed on juba tuld võtnud, ütles Palmlund.
Flexenclosure Sõmeru tehases on kohalik allhange praegu ca 5%, sest tehas on vähe aega töös olnud, ütles tootmisjuht Rainer Orav. Töötajaid on 15, tööjõukulud tehase juhi Johnny Ohlssoni sõnul viiendik Rootsi tasemest. Tänavu on Sõmerus plaanis valmistada 1100 telekommunikatsiooni moodulit, mis kõik lähevad ekspordiks. Töötajate arv kasvab tänavu 20?25ni.
Pharmadule Emtunga asukohavalik langes Eestile, kuna firma asutamine oli palju lihtsam kui näiteks Poolas, ütles Tomas Wängberg. Oluline on ka lähedus.
Mullu oli Pharmadule Emtunga käive 2 mld Rootsi krooni (3,4 mld Eesti krooni). Firma omanik on Briti riskikapitalifirma 3i, mis on investeerinud ca 50 Rootsi firmasse.
Seotud lood
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.