See Soomes palju tähelepanu pälviv protsess peaks kestma aprillikuuni. Keskkriminaalpolitsei kogutud eeluurimise materjali on kokku 2000 lehekülge, kavas on ära kuulata üle 70 tunnistaja. Kohtu all on Sonera endine tegevdirektor Kaj-Erik Relander, turvalisuse osakonna juhataja Juha E. Miettinen, turvaülem Alpo Manninen, avalike suhete juht Jari Jaakkola, teabekaitse juht Sari-Anna Pulkkinen jt.
Kõiki neid süüdistatakse aastail 1998?2001 firma töötajate ja ajakirjanike telefonikõnede ja e-posti salajases jälgimises. Selle eesmärk oli välja selgitada firmast välja liikuva info allikad. Soome seaduste järgi on see ebaseaduslik.
Prokurör Markku Pohjanoksa nõuab kohtualustele vanglakaristust, kohtualused ise nimetavad prokuröri süüdistusi alusetuks.
?Vaidlustan süüdistused, kuid on hea, et see protsess on alanud ja asjad saavad selgeks,? ütles Kaj-Erik Relander esimesel kohtuistungil.
Protsessil tuleb arutusele neliteist eri õigusrikkumist. Üks suuremaid neist on seotud ajalehega Helsingin Sanomat, mis avaldas 2000. aasta oktoobris loo Sonera tütarfirma SmartTrusti tegevdirektori ametist kõrvaldamisest. Prokuröri väitel tegi tollal veel asetegevdirektor Relander Miettinenile ülesandeks mis tahes hinnaga välja selgitada, kes 40?50 kahtlusalusest töötajast võib olla info lekitaja kahele konkreetsele ajakirjanikule. Selle uurimise käigus kuulati muu hulgas pealt ka Sonera nõukogu liikmete ja tegevjuhtide telefonivestlusi ajakirjanikega.
Relander väidab, et ta palus küll turvalisuse osakonnalt andmeid, kuid enda sõnul oli kindel, et osakond hangib need seaduslikul teel. Osa Sonera töötajaid on eeluurimisel tunnistanud, et ettevõttes oli telefonikõnede ja e-posti liikumise jälgimine üldine ja massiline.
Peale selle tuleb protsessil arutusele Sonera turvaosakonna osutatud salajane infoabi keskkriminaalpolitseile, kaitsepolitseile ja Helsingi politseile. Uurimine ulatub välja isegi riiginõukogu ja peaministrini. Süüdistuse kohaselt on Miettinen andnud kriminaaluurijale andmeid kahe riiginõukogu käsutuses oleva numbri pealt tehtud kõnedest, ilma et selleks oleks olnud kohtu luba. Üht neist kasutas muu hulgas tollane peaminister Paavo Lipponen. See asi tuleb kohtus arutusele 15. veebruaril.
Politsei põhiliseks süüdistusmaterjaliks on kohtualuste elektrooniline kirjavahetus, mida nad vahetasid salaoperatsioonide ajal ja mille koopiad on politsei hiljem konfiskeerinud nende töökohast ja kodunt. Seal on andmeid jälgitavate isikute telefoninumbrite, helistamisaegade jm kohta, mida operaatorfirma peab seaduse kohaselt hoidma salajas.
Jälgimise all olnud töötajatest 50 on võtnud vastu TeliaSonera pakutud kompensatsiooni, mille suurus on 12 520 krooni. Ülejäänud on kohtule esitanud kompensatsiooninõudeid kokku 3,44 miljoni krooni väärtuses. Neli Sonera nõukogu endist liiget nõuavad igaüks kuni 469 500 krooni suurust valuraha.
Seotud lood
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?