Reedel pärast Hansapanga majandustulemuste avalikustamist teatas panga suuromanik Swedbank, et teeb väikeaktsionäridele väljaostupakkumise hinnaga 11 eurot (172,11 krooni) aktsia kohta. Ülevõtupakkumise tähtaeg on 1. märts ? 4. aprill. Tulemused avalikustatakse 7. aprillil. Pakkumise õnnestumine sõltub eelkõige suurinvestoritest, kuna eesmärgiks on kätte saada vähemalt 95% aktsiatest, misjärel saaks Swedbank enda kätte sundväljaostuga ka ülejäänud aktsiad.
Hansapangas ligi 6% osalusega Swedbanki järel suurim aktsionär Fidelity Investments ei olnud reede õhtuks oma kommentaari veel andnud.
Ligi 5% osalusega Euroopa Arengu- ja Rekontsruktsioonipank (EBRD) võtab aga Swedbanki poolt esitatud pakkumise Hansapanga aktsiate müügiks vastu, vahendas Bloomberg EBRD kodulehel olevat pressiteadet.
Aktsiate müük Swedbankile lõpetab EBRD väljumise Hansapanga investeeringust. EBRD müüb nüüd 15,3 mln Hansapanga aktsiat Swedbankile, poole esialgselt ostetud aktsiatest müüs EBRD 2002. aastal.
?Me toetasime 1998. aastal Vene kriisi ajal ja järel Hansapanka,? kommenteeris kodulehel EBRD esimene asepresident Noreen Doyle. ?See demonstreeris, kuidas EBRD võtab riski siis, kui seda on vaja.?
Analüütikud reageerisid Swedbanki pakkumisele pessimistlikult. Reedel võis näha hoopis Hansapanga aktsia soovituste ja hinnasihtide tõstmist, spekuleerides ka sellele, et Swedbank on sunnitud pakkumise hinda tõstma. Näiteks FIM Securities soovitas pakkumise peale kohe aktsiat osta, Suprema tõstis Hansapanga aktsia hinnasihi 12,50 euro peale.
Hansapanga juhatuse esimehe Indrek Neivelti jaoks tuli Swedbanki pakkumine ootamatult.
?Oleme selles teadmises elanud vähemalt viis aastat, et ühel päeval võib ta tulla. Aga ootamatult tuli see ikka,? ütles Neivelt. Pakkumist ta ei kommenteerinud, reedese seisuga oli Neiveltil 286 848 Hansapanga aktsiat, mille väärtus Swedbanki pakutud hinna järgi oleks 3,2 miljonit eurot ehk ligi 50 miljonit krooni. Pakkumise koguväärtus on 1,4 miljardit eurot (21 miljardit krooni).
Pakkumise tingimuseks on, et Swedbanki omandusse läheb 95% Hansapanga aktsiatest. Praegu omab Swedbank 59,7% Hansapangast. Kui õnnestub saavutada soovitud osalus, kavatseb Swedbank kasutada nn squeeze-out?i: vastavalt Eesti seadustele on sel juhul suuraktsionäril õigus võtta üle kõik ülejäänud Hansapanga aktsionäride aktsiad.
Hansapanga täielik ülevõtmine muutus Swedbanki jaoks võimalikuks mullu sügisel, kui 7,3 miljardi Taani krooni eest (ligi 15 miljardit krooni) müüdi maha Taani pank FIH. Swedbank pidas siis võimalikuks järgmise poole aasta jooksul laienemist teistesse Põhjamaadesse, Baltimaadesse või koguni Venemaale. Reedese kauplemise käigus tõusis aktsia Tallinna börsil üle 10%.
Miks tuli pakkumine Hansapanga väljaostuks just nüüd? Stalberg: Me oleme ülevõtmist pikalt arutanud ning leidnud, et tahame tulevikus olla Põhjamaid ja Baltimaid kattev universaalne pank, mis oleks fokuseeritud jaepangandusteenustele. Leiame, et Swedbanki ja Hansapanga ühinemisest tekib vajalik sünergia. Hiljuti loobusime Taani FIH pangast, mis ei olnud universaalpank. Sellest tehingust saime me ka vajalikud ressursid Hansapanga täielikuks väljaostmiseks. Hansapank on hea reputatsiooniga hästi juhitud pank, millel on hea positsioon arenguks nii Baltimaades kui Venemaal.
Kas võib öelda, et Hansapanga väljaostmine on seotud plaanidega laieneda Venemaale? Stalberg: Esimene asi on siiski panga arendamine Balti riikides, sest siin on veel palju teha. Kuid suurenenud pangal on ühise bilansiga võimalus Venemaal kindlasti kiiremini areneda kui Hansapangal üksi.
Kas te leiate, et Eestis on veel palju võimalusi arenguks? Stalberg: Kindlasti. Näiteks Eestis on veel siiani hüpoteekide ja kaarditehingute suhe SKPsse kõvasti alla Euroopa Liidu keskmise.
Juhul, kui Hansapank läheb täielikult Swedbanki omandusse, siis kas on plaanis mingisugused muutused, näiteks juhtkonna väljavahetamine? Stalberg: Ei, meil ei ole midagi sellist plaanis. Kindlasti on valdkondi, kus Swedbank saab midagi Hansapangalt üle võtta. Näiteks on Hansapanga IT-platvorm tunduvalt kaasaegsem kui meie oma.
Kas on oodata muutusi Hansapanga imagos? Kas võime tulevikus näha Swedbanki või FöreningsSparbankeni silte Eesti pangakontoritel? Liden: Ei, Hansapank on väga tugev ja hästi tuntud kaubamärk ning meil ei ole põhjust seda muuta.
Miks on pakkumise hinnaks 11 eurot? Stalberg: Siin oleme me arvesse võtnud aktsia liikumist viimasel ajal. Viimase kolme kuuga on aktsia tõusnud 16%. Aktsia hind kajastab hetkel meie meelest õiglaselt firma arengupotentsiaali praeguse omanikestruktuuri juures. 100% osaluse korral tahame me panka veel rohkem edasi arendada. 11 eurot on ka neljakordne raamatupidamislik väärtus aktsia kohta, mis ei ole halb hind.
Hansapanga hind on viimasel ajal peaaegu iga päev uusi rekordeid teinud. Kas investorid ei usu mitte edasist hinnatõusu? Stalberg: Seda usuvad investorid alati.
Mitmed analüütikud on väljaostupakkumist väikeseks pidanud. Kas Swedbank on valmis oma pakkumist tõstma? Stalberg: Ei, me oleme pakkunud hinnaks 11 eurot ja meie arvutuste kohaselt on see õiglane hind, arvestades aktsia hinna arengut viimase aasta jooksul. Tuleb meeles pidada, et meil on praegu 60% kontroll ettevõtte üle ja sellega peaksid ka teised investorid arvestama, kui nad mõtlevad, mida oma aktsiatega edasi teha.
Kujutlegem hüpoteetiliselt, et pakkumine kukub läbi ? mis te sel juhul edasi teeksite? Stalberg: Ma ei vasta hüpoteetilistele küsimustele.
Kuid teil peab olema plaan B? Stalberg: Meil on plaan A ja selleks on hetkepakkumine. Ning me oleme veendunud, et me jõuame selle abil eesmärgini saavutada 100% osalus Hansapangas.
Suprema tõstis täna aktsia hinnasihi 12,5 euro peale, kas investorid võivad hakata hoopis sellega arvestama? Stalberg: Mind huvitaks väga, kes ostaks seda aktsiat 12,5 euro eest.
Kas võtate arvesse ka hiljutist TeliaSonera üritust Eesti Telekomi väljaostmiseks? Liden: Ei, see oli ju läbikukkumine, kas polnud?
Stalberg: Ja nemad ei omanud 60%. Siin on oluline vahe ? meie omame 60% ja me kavatseme kasutada omaniku võimu.
Miks tegite väljaostupakkumise avalikuks samal päeval, kui avaldati Hansapanga tulemused? Liden: Ka FöreningsSparbanken teatas täna (reedel ? toim.) oma majandustulemused. Kõigil on täna olemas läbipaistev informatsioon nii Hansapanga kui FöreningsSparbankeni kohta, meie meelest on see turu suhtes aus käitumine.
Kuidas te reedest aktsia hinna liikumist kommenteerite? Stalberg: Alati on inimesi, kes spekuleerivad, et me tõstame pakkumise hinda, aga me ei tee seda.
Mis juhtuks Tallinna börsiga juhul, kui Hansapank lahkub börsilt? Liden: Oleme arutanud võimalust FöreningsSparbankeni noteerimiseks Tallinna börsil.
Kas ise müüksite enda pakkumise peale? (Mõlemad naeravad). Stalberg: Kui ma oleksin institutsionaalne investor, siis kindlasti.
?Ma kahtlen väga, et Swedbanki pakkumine õnnestub,? ütles Danske Capital Finlandi fondijuht Kustaa Äima reedel. ?Pank avaldas täna suurepärased tulemused. Ma arvan, et rootslased ei taha maksta ettevõtete eest head hinda ja pakkumist tabab TeliaSonera Eesti Telekomi ülevõtmise saatus.?
?Swedbanki pakkumine Hansapanga aktsionäridele oli täiesti mitteatraktiivne,? ütles East Capitali fondijuht Aivaras Abromavicius. ?See on nagu TeliaSonera pakkumine Eesti Telekomi aktsionäridele. Nad oleksid pidanud pakkuma palju suuremat preemiat kõige professionaalsema panga eest Ida-Euroopas.?
Ühispanga Varahalduse juhatuse liige Sven Kunsing ütles, et pakkumine on vaadates Hansapanga aktsia hinna tõusu alates septembrist veidi aegunud. ?Tundub, et septembrist alanud aktsia hinna tõus on seatud just sellesama pakkumise järgi,? ütles Kunsing.
Investeerimispanga Suprema meeskond on seisukohal, et Swedbanki pakutud hind Hansapanga aktsionäridele on liiga madal, võttes arvesse Hansapanga kiiret kasvu, kasumlikkust ja tähtsust Eesti turul. Meie tõstsime Hansapanga aktsia hinnasihi 12,5 eurole (195,6 krooni), kirjutas Suprema.
?On äärmiselt ebatõenäoline, et Swedbanki pakkumine Hansapanga ülevõtmiseks on edukas,? teatas Hansapank Markets oma klientidele. Maailma suurima varahaldusfirma Fidelity omanduses on 6 protsenti Hansapanga aktsiatest ja on vähetõenäoline, et nad aktsepteerivad pakkumist, põhjendatakse arvamust.
Osa analüütikuist andis pärast pakkumise teatavakstegemist Hansapanga aktsiale ostusoovituse, spekuleerides kõrgema hinnaga.
Soome maaklerfirma FIM Securitise analüütik Sami Listola soovitas kohe Swedbanki pakkumise järel osta Hansapanga aktsiat. FIM Securitise hinnangul võiks Hansapanga fundamentaalnäitajate alusel Hansapanga aktsia hinnaks olla 12,5?13 eurot (195,58?203,41 krooni). ?Me usume, et Swedbank on sunnitud pakkumishinda tõstma.?
Itaalia panga UBM Londonis asuv analüütik Jiri Stanik spekuleeris Swedbanki teise ja kõrgema pakkumisega Hansapanga aktsionäridele.
?Arvan, et aktsionärid nõuavad firma börsilt äraviimise eest kõrgemat preemiat, kui Swedbank pakkus,? ütles Stanik.
Baltimaade suurima panga eelmise aasta viimase kvartali kasum kasvas 54 protsendi võrra. Enne tulemuste avaldamist ulatusid kõige optimistlikumate analüütikute prognoosid 750 miljoni kroonini. Panga teatel oli olulisemaks kasvumootoriks laenude mahu kasv, seda eriti eraisikute laenude osas. Viimases kvartalis võeti ligi 6000 eluasemelaenu ja sõlmiti üle 20 000 krediitkaardi lepingu.
Samas kinnitas pank, et puhaskasumi aastane kasvutempo oleks 27 protsenti, kui poleks neljandas kvartalis tehtud tavapärasest ligi 80 miljoni krooni ulatuses vähem laenuprovisjone ning lisaks tehti võrdlusbaasis ehk 2003. aasta viimases kvartalis erakorralisi kulusid umbes 30 miljoni krooni ulatuses.
Suurema osa, üle kahe kolmandiku kasumist ehk ligi 530 miljonit krooni teenis Hansapank Eestist, Lätist saadi ligi 140 miljonit ja Leedust 95 miljonit krooni. Venemaalt saadud kasum vähenes panga käivitamiskulude tõttu 20 miljonile kroonile.
Eelmisel aastal teenis Hansapank 2,86 miljardit krooni kasumit. Hansapanga laenude maht kasvas aastaga 35 protsenti, see on poolteist korda enam kui hoiuste maht. Panga juht Indrek Neivelt märkis börsile saadetud kommentaaris, et panga laenude maht kasvas ka panga enda prognoosidest enam.
Hansapanga kliendid on aastaga hakanud oluliselt enam kasutama internetipanga teenuseid, internetipangas tehtud maksete arv kasvas aastaga 57 protsendi võrra.
Samuti on kiiresti kasvanud pangakaartidega tehtavate tehingute arv, Hansapanga kaarditerminalide käive kasvas aastaga 37 protsenti. Pank teatas ka, et vastavalt esialgsetele majandustulemustele teeb juhatus ettepaneku maksta aktsionäridele dividende kaks krooni aktsia kohta.
685 000 Hansapanga aktsia omanik ja asutajaliige Jüri Mõis ütles, et Hansapank Marketsil oli õigus ? see pakkumine ei lähe läbi. Aga mis hinnaga läheks? ?Oleneb, mis ajal pakkumine tehakse, aga loogiline oleks, et pakutaks 20 protsenti üle börsihinna,? ütles Mõis ning arvas, et ilmselt oligi rootslastel plaanis üpris head hinda pakkuda. ?Küllap see oligi hea pakkumine, aga Hansapanga aktsia tõusis järele, Hansapanga aktsia tõus oli väga heale plaanile takistuseks, aga see on mu emotsionaalne arvamus,? ütles Mõis. ?Tundes rootslaste pikka otsustusprotsessi ma üldse ei üllatuks, kui selguks, et pakkumine valmistati ette juba oktoobris, aga kooskõlastused võtsid nii kaua aega.?
Mõisa sõnul oli Swedbanki pakkumist oodata. ?Isiklikult ootasin sellist pakkumist juba paar aastat,? ütles Mõis. ?See on ju loogiline.?
Samuti Hansapanga asutajateringi kuulunud Heldur Meerits (372 480 aktsiat) oli reede ennelõunal telefonile vastates mõni hetk varem ülevõtmisest kuulnud. ?Ma olen tõeliselt üllatunud ? kui Swedbank tuli Eestisse, siis nad rääkisid, et nende põhimõte on selline, et ei üritata totaalset kontrolli saada, aga tundub, et nende põhimõtted on nüüd 180 kraadi muutunud,? ütles Meerits. ?Ahnus on nii suureks läinud!? Oma osaluse müügi kohta arvas Meerits, et ega see naljaasi ei ole nii kuumalt otsustada. ?Plussid ja miinused tuleb enne põhjalikult läbi kaaluda,? ütles Meerits. ?Aga arvestades, milliseks võiks Hansapanga käekäik 10?20 aasta perspektiivis kujuneda, siis see hind tundub naeruväärne.? Milline see hind peaks siis olema? ?Selleks peaks rohkem arvutama, aga preemia on praegu väga napp, seda on selgelt vähe,? vastas Meerits. ?TeliaSonera puhul oleme neid argumente juba kuulnud, mis nüüd Hansapanga puhul kõlama hakkavad, et ettevõte on niigi maru kallis jne,? ennustas Meerits.
ASi Rondam kaudu 160 000 Hansapanga aktsiat omava Neinar Seli sõnul sõltub pakkumise läbiminek sellest, kuidas väikeaktsionärid konsolideeruvad ja kokku hoiavad. ?Kindlasti oleks tal (Swedbankil ? toim.) lihtsam, kui ta oleks oma hinna paremini välja mõelnud,? naeris Seli.
?Aga võib-olla on õhus hoopis Citibanki laienemise idee, et see tahab hoopis Swedbanki üle võtta ja üks tingimustest on, et kõik tütred oleks 100 protsenti nende käes,? spekuleeris Seli. ?Aga see on puhas minu tõlgendus ja ei maksa midagi.?
Seli ise aktsiad müüma ei tõtta. ?Ei, mina ei kiirusta kuhugi, need aktsiad on mul pika positsiooniga ja pole veel kahetseda tulnud, ootaks veel, 200 pealt hakkaks juba mõtlema,? andis Seli rootslastele mõtteainet.
Transiidiärimees Endel Siff (402 484 aktsiat) ütles aga, et ei saa kommentaari anda, kuna on Hansapanga nõukogu liige. ?Meil on kindlad reeglid ja kokkulepped,? ütles Siff. Büroomaailma tegevdirektor Jüri Ross peab ennast aga pikaajaliseks Hansapanga investoriks ning on väljaostupakkumise suhtes skeptiline. ?Ei usu, et inimesed suure hurraaga müüma tormaksid,? ütles ta. ?Swedbank peab kindlasti oma pakkumist tõstma, kui tahab firmat täielikult kätte saada.? Ka tema avaldas kartust, et Hansapanga lahkumisel Tallinna börsilt jääb investeerimisvõimalusi napiks. Sellisel juhul lubas Ross hakata fondide poole vaatama.
Ühispanga nõukogu esimees Ain Hanschmidt ei soovinud teemat kommenteerida. ?Mul ei sobi kommenteerida teise panga asju,? ütles Hanschmidt reede õhtul. Aga äkki tuletate siis meelde, kuidas Ühispanga ülevõtmine omal ajal läks? ?Ma ütlen ausalt, ma ei tahaks üldse seda teemat kommenteerida,? vastas Hanschmidt.
Pakkumine 11 eurot (172,11 krooni) aktsia eest on täiesti rootslaslik ja selle peale väikeaktsionärid just rõõmust ei hõiska, ütles Hansapanga väikeaktsionär Kauri Koppel.
?Eelkõige on see hea pakkumine Swedbankile endale,? sõnas ta. ?Vaatamata Kesk- ja Ida-Euroopa regiooni pangandussektoris toimuvale ja paljude analüütikute seisukohale, et Hansapanga aktsia on ülehinnatud, julgen arvata, et Hansapanga aktsia näitab aastase perspektiiviga oluliselt kõrgemaid tippe, kui ta on seda täna,? ütles Koppel. Ta lisas, et Hansapanga suureks plussiks on hästi toimiv struktuur kogu Baltimaades ning potentsiaal eelkõige Lätis ja Leedus. ?Läti ja Leedu puhul näeme veel kindlasti kasuminumbrite kasvu analoogselt viimaste aastate kasvuga Eestis.? Samuti aitab tema sõnul aktsiat positiivsel kursil hoida suhteliselt õnnestunud laienemine Venemaa suunas. Lisaks eeltoodule usub Koppel, et regiooni saabub jätkuvalt välisinvesteeringuid, mis aktsiat tublilt toetavad, sest alternatiive Balti turul just palju ei ole.
Kuna Swedbank soovib ülevõtu korral Hansapanga börsilt ära viia, tähendaks see parima tootlusaktsia kadumist koduturult ja see poleks kindlasti paljudele meeldivaks uudiseks, ütles Koppel.
?Kindlasti suur kaotus börsile,? kommenteeris Tallinna börsi juht Gert Tiivas Hansapanga võimalikku lahkumist börsilt. ?Hansapank on Tallinna börsi lipulaev.?
Tiivase sõnul on siiski liiga vara spekuleerida, mis Tallinna börsist ilma Hansapangata saaks. ?Las investorid seedivad nüüd natuke seda pakkumist,? ütles Tiivas. ?Hansapank on ikka väga väärtuslik ettevõte, investorite lemmik.?
Finantsinspektsiooni juhatuse esimehe Andres Tringi sõnul võib OMXil tõesti tekkida küsimusi reguleeritud kauplemisturu korraldamise mõttekusest Eestis, kui Hansapank ja võib-olla ka Eesti Telekom peaks börsilt lahkuma. ?Kui Hansapank maha lahutada, ega siis tõesti börsile palju ei jäägi,? sõnas Trink. ?Samas peaks Eesti investor täna juba mõtlema laiemalt ja vaatama ka muid ettevõtteid kui ainult kohalikke.? Tringi hinnangul oli Swedbanki avaldatud otsus ilmselt ainult aja küsimus. ?Nad pidid otsustama, kas võtta Hansapank täielikult enda kontrolli alla või maha müüa,? ütles Trink. ?Väikeaktsionärid on pidanud alati selliste võimalustega arvestama.?
?Midagi ei saaks Tallinna börsist,? ütles Ühispanga Varahalduse juhatuse liige Sven Kunsing. ?Tallinna börs saavutaks lihtsalt oma normaalsed mõõtmed, mis vastaksid Eesti väiksusele maailma mastaabis.?
Rahandusminister Taavi Veskimägi ütles, et kuna Hansapanga turuväärtus moodustab suurema osa kogu Tallinna börsi turukapitalisatsioonist ja annab lõviosa kauplemiskäibest, võib ettevõtte lahkumine meie börsilt avaldada märkimisväärset mõju kohalikule kapitaliturule, kuhu hetkel on paigutanud oma vahendeid ka paljud kohalikud väikeinvestorid ja pensionifondid. ?Hansapanga noteerimise lõpetamine sunniks otsima uusi alternatiivseid investeerimisvõimalusi, mida aga kodumaiselt kapitaliturult pole lihtne leida,? sõnas Veskimägi.
Seotud lood
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.