Tavakasutamiseks mõeldud alkomeetri headuse üheks peamiseks indikaatoriks on tema hind. Odavamad mõõteriistad saab kätte mõnesaja krooni eest, kuid need määrduvad kiiresti ja kaotavad suhteliselt kiiresti oma usaldusväärsuse. Näiteks alkomeetrite Safe-Drive ja Safe-Mate mudelid võivad algul tunduda head, ent nende vähese töökindluse ja madala kvaliteedi tõttu ei saa tulemust täielikult usaldada.
Paremate ja vastupidavamate alkomeetrite hinnad algavad 650 kroonist. Näiteks on Eesti Alkomeetrite Müüjate Liit (EAML) valinud aasta alkomeetriks 2004 Alcoscan 2500, mille saab 775 krooni eest. See on viimasel ajal üks populaarsemaid ning igati mugav ja käepärane isiklikuks kasutamiseks.
Kuna kõige olulisem on mõõteriista juures siiski selle usaldusväärsus ning kvaliteet, siis on EAML heaks kiitnud profiseadme Alcoscan 5000, mille hind on ka ligi tuhande krooni jagu kõrgem ehk 1760 krooni. See töötab huulikuga ning on märksa täpsem kui ilma huulikuta alkomeetrid.
Puhudes torusse, ei satu seadmesse teised õhus olevad aurud, mis võivad muuta tulemust. Alcoscan 5000 sobib näiteks ettevõttesse nii töötajate kontrollimiseks kui ka isiklikuks kasutamiseks. Hoolimata kõrgest hinnast võib just seda alkomeetrit pidada tavakasutajatele mõeldud alkomeetritest parima hinna-kvaliteedi suhtega tooteks.
Siiski, tulemuse täpsus ei sõltu alati ainult heast ja kallist alkomeetrist, vaid suuresti ka tema kasutajast. Alkomeetrit tuleb osata kasutada. Näiteks võib suureneda alkomeetri näit, kui puhuda keskkonnas, kus on palju suitsu või vingugaasi. Samuti ei ole tulemus tõene vahetult pärast alkoholi tarvitamist. Tuleb oodata vähemalt 20?30 minutit, et alkohol jõuaks organismi. Puhuda tuleb 1?2 cm kauguselt, et kehatemperatuur ei mõjutaks tulemust. Et mõõtmistulemuses kindel olla, võib puhuda kaks korda.
Kindlasti tuleb mitu korda puhuda siis, kui alkomeetrit kasutatakse harva. Samuti tasub enne kasutamist lugeda juhendit, mille saab kaasa pakendiga, sest mõõteriistade tehnoloogia võib olla erinev ning kasutamine teistsugune.
Alkomeetri usaldusväärsus sõltub ka sellest, kuidas on toodet hooldatud ja kas seda on regulaarselt kalibreeritud.
Igal alkomeetril on kindel periood, mille järel on soovitatav see kas vastavalt juhendile ise kalibreerida või hooldusesse viia. See jääb 3?12 kuu vahele. Kalibreerimine maksab ca 100?200 krooni.
Eesti liiklusseaduse kohaselt ei või alkoholisisaldus autot juhtiva inimese väljahingatavas õhus olla 0,1 milligrammi või rohkem ning alkoholisisaldus veres 0,2 promilli või rohkem.
Alkomeetreid müüakse kaubakeskustes, bensiinijaamades, autotarvikutepoes ja apteekides.
Autor: Terlin Kadarpik
Seotud lood
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?