Aasta alguses ühines börsi kauplemissüsteemiga Carnegie Investment Bank, septembris Latvijas Unibanka. Novembris kiitis Tallinna Börsi juhatus heaks Fischer Partners Fondkommissioni ja E*Trade Sverige taotlused börsi liikmestaatuse saamise kohta.
Unibanka jaoks oli börsiliikmeks saamise põhjuseks madalamad komisjonitasud. Kui varem toimusid tehingud Eesti Ühispanga kaudu, siis nüüd saab Unibanka teha tehinguid ise, mis tähendab ka madalamaid teenustasusid klientidele. Unibanka eeliseks on ka see, et SEB Grupi pangad ei pea kõik eraldi ühele börsile liikmetasu maksma. Unibanka kaudu investeerivad Eestisse peamiselt Läti väikeinvestorid. Panga analüütiku Arnis Malbergsi sõnul prognoosib Unibanka selleks aastaks Tallinna börsiindeksi tõusuks 20?25%. ?Kindlasti tuleb hakata vaatama ka lisanimekirja aktsiate poole,? sõnas analüütik.
Carnegie väärtpaberiturgude juht Stig Vilhelmson näeb Balti turgudes tugevat kasvupotentsiaali. Tallinna börsi liikmeks saadi samuti klientide suurenenud huvi tõttu. ?Meie börsi liikmelisus oli loomulik käik, mis põhineb peamiselt Soomest ja Suurbritanniast pärit klientide huvil,? põhjendas Vilhelmson. Samal põhjusel on firma hakanud katma ka huvitavamaid Eesti börsifirmasid. Kõige atraktiivsem on kindlasti olnud Hansapank, mille kohta Carnegie avaldas jaanuaris ka analüüsi. Samas rõhutas Vilhelmson, et mahud kui sellised jäävad väga väikesteks võrreldes näiteks Põhjamaade börsidega.
Fischer Partners on huvitatud klientidele kiirema ja paindlikuma investeerimisteenuse pakkumisest Balti turgudel. Laienemine Balti riikidesse on Fischeri jaoks loomulik areng ning firma on väga huvitatud tegutsemisest hea kasvu ja huvitava potentsiaaliga turul.
Kokku on Tallinna börsil 15 liiget, 7 neist teevad tehinguid välismaalt. Välismaaklerite huvi suurenemise taga on kindlasti Eesti ühinemine Euroopa Liiduga ja samuti Tallinna börsi liitumine OMX kauplemissüsteemiga, mis Tallinna börsi kommunikatsioonijuhi Tex Vertmanni sõnul on kauplemise välisinvestorite jaoks lihtsamaks teinud.
Samas on börsi statistika järgi uute liikmete vahendusel tehtud tehingute osakaal väike ? Carnegie kaudu tehti 2005. aasta jaanuaris 0,16% Tallinna börsi tehingutest, Unibanka osaks jäi 0,05%. Fischeri osakaal on jäänud olematuks.
Uute liikmete kauplemisaktiivsus on väike peamiselt tänu nende lühikesele tegutsemisperioodile Tallinna börsil. Teiseks tuleb arvestada sellega, et välisinvestorid teevad valdavalt tehinguid läbi kohalike maaklerite. Kui välisinvestorite osakaal börsil on 83%, välismaaklerite osakaal aga paari protsendi kandis, siis on ilmne, et kasutatakse peamiselt kohalikke vahendajaid. Vaieldamatult on kõige aktiivsem börsi liige Hansapank, kelle vahendusel tehakse ligi kaks kolmandikku börsitehingutest.
Vertmann ei osanud öelda, kas ja kui palju uusi maaklereid sellel aastal Tallinna börsiga liitub, samuti ei vihjanud ta, kas keegi juba huvi on ilmutanud. Samas loodetakse, et neid lisandub samas tempos mis eelmiselgi aastal.
Fischeri aktsiaturgude juhi Lars Jerlini sõnul vähendaks mõningal määral huvi siinse turu vastu näiteks Hansapanga kadumine börsilt. ?Lühemas perspektiivis muudaks see turu muidugi väikeseks,? ütles Jerlin. ?Pikemas perspektiivis oleks Skandinaavia investoritel jätkuv huvi Tallinna börsi vastu siiski olemas.?
Ka Malbergs ei muretsenud selle pärast, et Hansapanga võimalik lahkumine Tallinna börsilt võiks oluliselt siinset investeerimismaastikku mõjutada. ?Hansapanga kadumine ei oleks veel Tallinna börsi lõpp,? kinnitas analüütik.
E*Trade oli esimesi firmasid, mis hakkas pakkuma online-investeerimisteenuseid. Juba kakskümmend aastat tagasi oli võimalik E*Trade?i vahendusel teha päringuid ja ülekandeid. 1992. aastal loodi E*Trade Securities, millena oli tegemist ainult elektroonilise maakleriga. E*Trade on hetkel esindatud 12 riigis, kliente on firmal 3,5 miljonit. Klientide vara moodustab kokku 80 miljardit dollarit. Praegu on E*Trade noteeritud New Yorgi börsil. Tallinna börsil on E*Trade Sverige mitteaktiivne börsiliige, tehinguid tema vahendusel veel tehtud ei ole.
Fischer Partners asutati 1984. aastal. Sellest ajast saadik on firma kasvanud juhtivaks maaklerfirmaks Põhjamaade börsidel, olles esindatud Stockholmis, Helsingis, Kopenhaagenis ja Oslos. Firma kliendid on nii institutsionaalsed kui ka erainvestorid. Fischeri 100protsendiliseks omanikuks on Rootsi investeerimisfirma Kinnevik.
Carnegie on üks vanemaid Tallinna börsil esindatud maaklerfirmasid, asutatud juba 1803. aastal Göteborgis. 1990ndate keskel otsustas Carnegie keskenduda Põhjamaade turule ja saada juhtivaks investeerimispangaks regioonis. Firma omanikeks on Briti pank Singer & Frielander ning Carnegie enda töötajad. 2001. aastal noteeriti Carnegie aktsiad Stockholmi börsil.
Latvijas Unibanka kuulub Läti kolme suurema panga hulka. Eelmisel aastal oli Unibanka Läti suurim laenuväljastaja. 2000. aastast kuulub Unibanka sarnaselt Eesti Ühispangale täielikult Rootsi SEB panga omandusse.
Autor: Lauri Matsulevits
Seotud lood
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.