Tallinna börsi statistika kohaselt on viimase kuue kuu jooksul eestlased ostnud Läti firmade aktsiaid Unibanka vahendusel ligi 2000 korral. Kõige enam on tehinguid tehtud LASCO aktsiatega ? 479. Teisel kohal on Tallinna Farmaatsiatehase emafirma Grindeksi aktsia (382) ja kolmandal kohal Rigas Transporta Flote aktsia (249).
Lätlased on samal ajal kõigist 131 tehingust pooled teinud Hansapanga aktsiaga (66), teisel kohal on Harju Elektri (22) ja kolmandal kohal Eesti Telekomi aktsia (20).
Leedu börsi statistika kohta Tallinna börsil andmed puuduvad, kuid maaklerite sõnul on eestlased sama aktiivsed ka Leedu börsil. ?Vilniuse ja Riia börsile investeerivate eestlaste arv on tänavu ligi kahe kuuga kasvanud kordades, sest Tallinna börsil on hinnad liiga kõrgele tõusnud,? ütles Hansapanga maakler Lauri Lind.
Tema sõnul paneb enamik eestlastest investoreid raha Leedu Telekomi aktsiasse. Seda ei tehta Linnu sõnul mitte TeliaSonera pakkumise ootuses, vaid kuna firma fundamentaalnäitajad on ostmiseks soodsad. Tehinguid on tehtud ka Leedu firmadega Klaipedas Nafta ja Mazeikiu Nafta. Viimane on Linnu sõnul spekulantide maiuspala. Lätist on viimasel ajal eestlaste lemmikud olnud Ventspils Nafta, SAF Tehnika, Lasco ja Grindeks.
Eesti väikeinvestorite üha kasvavat huvi Läti ja Leedu aktsiate vastu kinnitas ka Ühispanga maakler Karoly Kirber. ?Väikeaktsionäre tuleb üldiselt juurde, see on meeldiv ühiskonna arenguga kaasnev nähtus,? möönis Kirber. Tema sõnul on viimasel ajal Leedu Telekomi vastu huvi tundnud nii Eesti väikeaktsionärid, kui ka fondijuhid nii meilt ja mujalt.
Kirberi andmetel jagab Leedu riik aprilli alguses taas kompensatsiooniks Leedu Telekomi aktsiaid. Eelmistel kordadel on sellega seoses aktsia hind veidi langenud ja Ühispanga maakler märkis, et see oleks väikeaktsionäridele taas soodne aeg aktsiaid osta. Läti aktsiatest on Kirberi sõnul eestlaste lemmik Valmieras Fiberglass, mis on alates sügisest 10 protsenti plussis.
Ühispanga maakleri Peeter Koppeli sõnul on paljud eestlasest investorid Lätis spekulandid ning tunnevad huvi Grindeksi ja Latvijas Balzamsi vastu.
Tallinnas korteri müügist saadud raha poolteist aastat tagasi Leedu Telekomi aktsiatesse investeerinud Tiit Raamat müüs oma aktsiad maha pooleteise kuu eest ning kasvatas oma raha sedasi 50 protsendi võrra. Nüüd on Raamat raha edasi investeerinud Leedu börsifirma Invalda aktsiatesse. Ta ostis 3300 aktsiat kaheksa litiga tükist ja on tänaseks 10 890 litiga (ligi 50 000 krooniga) plussis. Raamatu sõnul on tema strateegia osta aktsiaid, mis on viimasel kolmel kuul kõige kiiremini tõusnud. ?Kui kolm kuud järjest on aktsia tõusnud, võib tõusutrendi stabiilseks lugeda,? kommenteeris ta.
Investeerimispanga LHV Leedu üksuse investeerimisteenuste juht Martynas Kulvinskas peab Leedu aktsiaid ülehinnatuteks ja soovitusi on seetõttu raske anda.
Läti suursaadik Eestis Edgars Skuja ise veel Läti aktsiatesse investeerinud ei ole. Samas soovitab ta Eesti investoritel raha paigutada firmadesse, mis on vastutavad kogu sektori eest Läti sisemajanduse SKPs. ?Kui majandus kasvab, siis kasvavad ka need firmad,? ütles ta.
Vaadates nii Balti regiooni kui ka globaalseid trende, arvan, et tänavu on tooraine ja transpordifirmade aasta. Ennustused nafta hinna kasvuks on üsna optimistlikud. Sama kehtib ka toorainete, näiteks metallide ja eriti terase kohta. Nõudlus kasvab ja sellest võidavad näiteks Liepajas Metalurgs ja Valmieras Fiberglass. Tõusupotentsiaali on ka firmal Latvijas Gaze, sest kompanii plaanib tõsta gaasi hinda.
Samas võivad kerkivad tooraine ja nafta hinnad hakata sööma teiste firmade kasumeid. Samuti on probleemiks kasvas inflatsioon Lätis. Läti aktsiad on tõusnud juba kolm aastat järjest. Mis liigub üles, tuleb ükskord ka kolinal alla. Lisaks võib negatiivselt mõjuda Hansapanga lahkumine börsilt, mille järel tõmbuvad Balti riikide börsidelt tagasi ka teised välismaised investorid. Loodetavad uued firmad börsil ei asendaks Hansapanka. Lätis on börsiplaanidest rääkinud ehitusfirma Kalnozols, kosmeetikafirma Kolonna ja Parex pank.
Leedu aktsiad on isegi rohkem ülehinnatud kui Eesti omad. Pooleteise kuuga on Leedu börs kosunud ligi 15%. Osade väiksemate firmade aktsiate hinnad on tänavu vähese likviidsuse tõttu ka juba kahekordistunud.
Kõige suuremat tõusupotentsiaali näen suurte piimakombinaatide Rokiskio Suris ja Pieno Zvaigzdes aktsiatel, kuna õhus on jätkuvalt spekulatsioonid ühinemisest. Teisted soovitatavad aktsiad on Lietuvos Telekomas, Snaige, Apranga, Invalda, Lifosa ja Gigiskes.
Veidi riskantsemad aktsiad oleks Mazeikiu Nafta, Alita ja Bankas Snoras.
Seotud lood
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.