Probleem tundub aga olevat selles, et kuigi ollakse head oma kõrgemate eesmärkide elluviimisel, ei saada piisavalt hästi hakkama enda pisipingetega.
Igapäevaste pisipingetega toimetulek paistab olevat ka paljudele väga headele juhtidele arenguülesanne. See seisneb eelkõige ümbritseva õhkkonna tajumises ja loomises.
Tõesti võib kõlada paradoksaalselt, aga julgen väita, et paljud edukad juhid saavad hästi hakkama kriiside ja tõsiselt kriitiliste olukordade lahendamisega. Samas ei tunne nad rahuldust igapäevastest toimetamistest ega tunne end hästi ka puhates.
Seetõttu peaks iga juht eelkõige enda jaoks selgeks tegema, kui palju ta panustab aega töösse ja palju saab sellest tagasi rahulolu. Kui palju ta panustab lähedussuhetesse? Hea oleks ka jõuda selgusele, kui palju kvaliteetaega jääb tal üle isikliku arengu jaoks ? mitte perekonna, teiste inimeste või töö heaks.
Juhtide nõustamise uuringud näitavad, et isikliku arenguga läbimõeldult tegelevad juhid saavad paremini hakkame ka lähedastega ja töösuhetega.
Meie ikka veel uuskapitalistlikus keskkonnas tahaks öelda, et need on arengud, mida ei tehta ei otseselt ega kaudselt raha pärast. Seni on siin esikohale asetatud lähedussuhteid. Aga ikka veel on palju kasutamata ressursse iseenda emotsionaalse seisundi arendamiseks, seda nii kriitilistes olukordades kui ka igapäevases elus.
Isiklikku arengut toetavate oskuste alla kuuluvad eelkõige olemised ja toimetamised, mis kindlustavad ?emotsionaalset kohalolekut?. Selle termini mõtlesin välja EQ (tundetarkade) klubi jaoks. Pühendunud seisund ja sellega seotud tegevused kindlustavad meile sisemise rahu ja võimaldavad liikuda hingelise ja meelelise tasakaalu suunas.
Kui nüüd lugeja küsib näiteid sellistest olemistest ja tegemistest, tuleb esimesena lindude vaatlemine meelde ja järgmisena oskus vaikselt ühel kohal istuda.
Vahel tundub probleem olevat selles, et ei osata lõdvestuda ja oma mõtteid ümber lülitada. Vahel selgub see teravalt alles puhkuse ajal, et ei tunne end rahulikus olukorras hästi.
Palju aega võib minna ja peabki minema selle läbitunnetamiseks, mis on tegelikult minu enda arengu jaoks kõige tähtsam.
Milline on minu elufilosoofia? Mis mõjutab mu tegemisi? Kui juhil on sellele küsimusele segased vastused, võib ta tahtmatult külvata enda ümber emotsionaalset segadust.
Oma põhimeeleolu tundmine ja püsivalt hea seisundi hoidmine on harjutamist väärivate oskuste esiliigas.
Siin pole üleskutset hommikust õhtuni enda seisundi pidevale jälgimisele, kuigi ka see võib olla mingil õppimise etapil kasulik.
Olulisem on oma seisundi tunnetamise ja selle väärtustamise oskus.
Autor: Mare Pork
Seotud lood
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?