Hiljemalt järgmisel aastal samal ajal istub Hansapangas viimasel korrusel juhtkonna nõupidamisel laua otsas uus inimene, kelle nimi lõpeb rootsipärase son-liitega. Laua ääres ei ole enam Indrek Neiveltit, Erkki Raasukest, küllap veel mõnda juhtkonna eestlasest liiget.
Väitele annab alust äsja tehtud Swedbanki väljaostupakkumine väikeaktsionäridele ning Swedbanki juhatuse esimehe Carl Eric Stalbergi vürtsikad repliigid sealjuures. Pole ka olulist vahet, kas pakkumine läheb läbi (mida pean siiski oluliselt tõenäolisemaks kui mitmed eksperdid) või mitte. Swedbank on andnud selge sõnumi, mis on suuromaniku tegelik soov ? pank oma kontrolli alla saada, nii vormiliselt kui sisuliselt. Ja see ei lähe kindlasti kokku Hansapanga praeguste juhtide tulevikuvisiooniga.
Ma ei usu Carl Eric Stalbergi kinnitust, et juhtkonnaga pole pärast ülevõtmist plaanis midagi ette võtta. Nii ütlevad ülevõtjad alati. Et siis hiljemalt aasta pärast lahku minnes tõdeda: eriarvamused juhtkonna ja omaniku nägemustes strateegiast.
Rootslaste kavatsusi iseloomustavad hästi Stalbergi ütlused ülevõtmispakkumist tehes. ?Meil on 60% ja me kavatseme kasutada omaniku võimu,? ähvardab Stalberg. ?Hansapanka on seni küll kohaliku kompetentsiga hästi juhitud, kuid aktsiate omandamisega saame seda veelgi paremini juhtida. Tuua värsket kompetentsi ja lisada kapitali,? kinnitab Stalberg. Ülikonservatiivse pangandusvaldkonna tippjuhi huulilt kõlades ei ole neis sõnades kahtepidi mõistmist ? jääb vägisi mulje, et Rootsis on tulevane Hansapanga juht juba valitud.
Isegi kui rootslased jätavad juhid paika, kas Neiveltil ja Co-l oleks motivatsiooni jätkata Rootsi omanike sülekoertena? Kahtlen sügavalt. Hansapangas töötab hetkel kaheldamatult Eesti üks professionaalseimaid juhtkondi. Panga erakordse edukuse taga on panga asutajate, eelkõige Jüri Mõisa loodud firmakultuur. Praegused kaks tippjuhti, Neivelt ja Raasuke, on mõlemad olnud pea panga esimestest päevadest peale sedasama firmakultuuri juurutamas ja kinnistamas. Mul on tõesti raske uskuda, et seni meeskonnatööd, laia vastutajate ringi ning initsiatiivi väärtustamist propageerivad tippjuhid suudaksid hakata vaid heas toitumuses Stockholmi härrastele kulpi lööma.
Hansapanga juhtide vahetuse muudab pikantsemaks asjaolu, et juhtidele võib järgneda terve rida võtmetöötajaid. Hansapanga juhid on töötajate seas äärmiselt kõrgelt hinnatud. Nad on liidrid, kelle samme jälgitakse. Paljuski tugineb respekt ka sellele, et nad on suutnud ära hoida just rootslastest omanike jõulise sekkumise panga igapäevategevusse.
Kuidas rootslastest omanikud panganduses asju ajavad, näevad hansapankurid ju kolleegide juures Ühispangas, kus sisuline otsustamine panga tegevuse üle kuni detailideni on juba ammu läinud sinikollaste lipsudega meeste kätte. See ei ole just perspektiiv, mis teistsuguste firmaväärtustega kasvanud hansapankureid vaimustaks.
Ja kui võrrelda Swedbanki ja Hansapanka, siis mida olekski Hansapanga juhtidel, nii keskastme- kui ka tippjuhtidel, head oodata? Üks on poolletargilises olekus, tehnoloogiliselt keskajas viibiv paindumatu Rootsi jaepank. Swedbanki iseloomustab kõige paremini just tehtud pakkumine väikeaktsionäridele ? sisuliselt sügisel kinnitatud aktsia hinda ei painduta muutunud turuolukorras tõstma. See oli ju nii juba otsustatud ja nii on bra.
Hansapank on aga Ida-Euroopa panganduspärl, mis on esireas nii infotehnoloogiliselt, mahtude kasvult kui ka karjäärivõimaluste poolest. Hansapanga nooremapoolsed juhid tahavad kindlasti ette võtta ka riskantsemaid tegusid kui pangaleti taga klientide hoiuseraha oodata.
Pean samas märkima, et panga klientidele poleks juhtkonnavahetus traagiline. Hansapangast saab rahulik, põhjamaiselt malbe meelega ja igavalt korralik pank. Agressiivsed kasvuaastad jäävad seljataha, kõik olulised otsused käivad läbi Stockholmi, kuhu pank hakkab igal aastal ontliku hoolealuse kombel saatma korralike pakke kroonimiljonitega. Kui kell lööb viis, siis kukub Hansapanga ametnikul pastakas käest ja aeg on koju minna.
Selline tulevik tundub nii mõnelegi lausa idülliline. Kuid kardan, et mitte paljude hansapankurite jaoks, kellest suur osa on üle elanud börsi- ja Venemaa kriisi, Hoiupanga liitmise ning panga laienemise Lätti, Leetu ja Venemaale. Hea Rootsi aja saabudes on mitmetel aeg lahkuda.
Kes soovib palgata endale head, korraliku haridusega juhti, ning mis vahest olulisim ? Eestis ilmselt ühe parima firmakultuuri kogemusega inimest ?, soovitan hankida endale Hansapanga tipp- ja keskastmejuhtide nimekirja ja hakata telefoninumbreid välja kirjutama.
Seotud lood
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?