Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium teatas, et lõppes ligi kaheaastane ja 18 miljonit krooni maksma läinud europrojekt põlevkivikemikaalide testimiseks.
Selle tulemusel on tänaseks testitud üheksa Eestis toodetavat unikaalset põlevkemikaali ja tagatud nende pääs Euroopa Liidu turule. Uuriti kemikaalide mürgisust, füüsikalis-keemilisi omadusi ning määrati ainete ohtlikkus tervisele ning keskkonnale.
Põlevkivikemikaalide testid viis läbi Suurbritannia ettevõte SafePharm Laboratories Ltd. Tööde kogumaksumus oli 1,167 miljonit eurot ning seda rahastati EL Phare projekti, Eesti riigi ja ettevõtjate vahenditest. Kuigi põlevkivitöötlejate hinnangul oli nende panus testide läbiviimisele ebaproportsionaalselt suur võrreldes toodete müügikäibega, peavad nad seda oma tegevuse jätkamisel paratamatuks väljaminekuks ning osaks Euroopa Liitu kuulumisega kaasnevatest kuludest, märgib ministeerium pressiteates.
Projektis osalenud Viru Keemia Grupi juhatuse esimehe Janek Parkmani sõnul on praegused testid Eesti tootjatele vaid pika protsessi algus ning nõuete täitmiseks peab kemikaale tulevikus veelgi täpsemalt analüüsima. ?Põhjalikemate testide tegemine sisaldab muuhulgas ka pikaajalisi loomkatseid ning nende tööde maksumus on juba kordades kõrgem lõppenud projekti mahust,? sõnas Parkman.
Tänu projekti õnnestumisele säilis Eesti võimalus turustada põlevkivitooteid Euroopa Liidu maadesse. Lisaks ilmnes, et osad põlevkivitooted osutusid vähem ohtlikuks kui varem arvati. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi hinnangul on oluline, et Ida- Virumaal säilib suur hulk põlevkivi kaevandamise ja töötlemisega seotud töökohti. Põlevkivikeemiatööstuses on praegu hõivatud 2850 inimest. Põlevkivikemikaalide tootmise lõpetamine Ida-Virumaal oleks põhjustanud hinnanguliselt ligi 6000 töökoha kaotamise.
Seotud lood
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.