Veebruari alguses likvideerimisotsusest teatanud ASi Jomanda võlausaldajate ärevuse üheks põhjuseks on see, et senini pole ilmunud likvideerimist kinnitavat ametlikku infot. Samas on mullu sügisel asutatud võlgnikuga sarnase nimega Jomanda Kaubandus OÜ, mille osanike hulka kuuluvad ka hulgifirma omanikud.
?See lõhnab klassikalise äriskeemi järgi. Saulusest sai Paulus, Jomandast saab Jomanda Kaubandus,? tõdes nõudeid koondama asunud krediidihaldusfirma Collect juhataja Ingmar Pärn. Ta lisas, et esindab nelja võlausaldaja nõudeid, mida on kokku paarisaja tuhande ringis.
Logistikafirma Smarten finantsjuhi Olari Karlsoni sõnul eelmise aasta lõpuni Jomandaga probleeme polnud, kuid viimased võlad tulid ootamatult. Ta lisas, et üllatav oli ettevõtte likvideerija tulek päevapealt ilma mingi ametliku otsuseta: ?Kelle huvides ta tegutseb, seda ei tea.? Karlson ütles, et ei saa veel öelda nõude suurust, sest Smarten tahab tagasi talle kuuluvat müümata kaupa. Seni pole võlgnik tahtnud seda üle anda.
Jomandale kuuluva ainsa kinnistu käsutamise keelumärge seati 14. veebruaril Saku Õlletehase kasuks. Ettevõtte teatel ei tasunud Jomanda kättesaadud toodete eest ja seepärast tegi Saku kõigepealt ettepaneku sõlmida võla ajatamiseks kohtuväline kokkulepe. Jomanda mittenõustumise järel esitas võla nõudmiseks hagiavalduse kohtusse, tagades hagi Jomandale kuuluva kinnisvara arvel.
Jomanda omanik ja juhatuse liige Priit Rauniste ütles, et ettevõtte likvideerimise ajendiks on ahelreaktsioon, mille käivitas suurvõlgnik Tallinnast ? nimelt jäi Deli24 kaubamärgi all tegutsenud ja praeguseks tegevuse lõpetanud Kaubandusarenduse OÜ Jomandale võlgu ligi 700 000 krooni. Kuna omanikud ei näinud ka enam Saaremaal hulgikaubanduses jätkamises perspektiivi, siis otsustati Rauniste sõnul Jomanda tegevus lõpetada ja varade müügist võlad katta.
Omanike poolt ettevõtte likvideerijaks määratud Martin Krupp lausus, et Ametlikes Teadaannetes peaks Jomanda likvideerimisteade ilmuma järgmise nädala alguses ? seni on asi veninud ühest registrist teise liikumise tõttu. Kruppi sõnul on Jomanda bilansis võlgu kokku 5 miljoni krooni eest. Samas suurusjärgus on ettevõttel bilansis ka vara. Likvideerija ütles, et ei tea veel, kas õnnestub nõuded katta täies ulatuses ? see sõltub vara müügist.
Vara kantimiskahtlusele vastates ütles Krupp, et Jomanda Kaubandus alustas tegevust juba enne Jomanda likvideerimismenetluse algust. Ka kahe ettevõtte omanikering ei kattu 100%. Priit Rauniste sõnul sai Jomanda Kaubandus loodud jaekaubandusfirmana ning tema omanikuks olek on ?ajutine nähtus?.
Krediidiinfo andmeil asuvad nii Jomanda kui ka Jomanda Kaubandus ühel Kuressaare aadressil. Viimase omanike hulka kuuluvad Priit ja Peeter Rauniste kõrval ka Erneli OÜ kaudu soomlne Yrjö Wederhorn ning Oilexi tanklaketi omandimängudest teada kütusefirma AS Devistar.
Seotud lood
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.