Tänavu on aktsionäre enim rõõmustanud Saku Õlletehas, mis tegi ettepaneku maksta dividende 7 krooni aktsia kohta. ?Saku rahavood on positiivsed ja kapitalistruktuur tugev. Investeeringud kindlasti jätkuvad, kuid nägime, et vaatamata sellele võiksime väljamakset omanikele suurendada, ilma et see suurendaks ettevõtte riski ja halvendaks meie krediidireitingut. Saku on läbi aegade mahukaid investeeringud suutnud teha sisemiste ressursside arvel ilma laenu võtmata,? kommenteeris dividendide suurendamist Saku Õlletehase finantsjuht ja juhatuse liige Tarmo Lehtmets.
Norma juhtkond on teatanud ettepanekust jätta dividendid samale tasemele, mis eelmiselgi aastal, seega 5 krooni peale.
Hansapanga juhatus on teatanud, et nende esialgne ettepanek dividendide osas on 2 krooni aktsia kohta. Seega läheb kasumist jaotamisele umbes 23%. Hansapanga poliitika on olnud jaotada aktsionäridele kuni kolmandik kasumist. Panga investorsuhete juhi Mart Tõevere sõnul poliitikamuutusega praegu tegemist ei ole, Venemaale laienemine nõuab lihtsalt investeeringuid.
Eesti Telekom jätab Hansabank Marketsi analüütiku Romet Tepperi sõnul dividendid ilmselt 8 kroonile. ?Dividende makstes firma kasum ju väheneb, kuna vaja on ka tulumaksu maksta,? märkis ta. Ettevõtte juhatuse esimehe Jaan Männiku sõnul otsustatakse dividendide maksmine 18. mail aktsionäride üldkoosolekul, ettepanek dividendide summa osas tehakse pärast 21. aprilli nõukogu koosolekut.
Harju Elekter maksis eelmisel aastal dividende 4 krooni aktsia kohta. Selleks aastaks prognoositakse kasvu. Hansabank Marketsi analüütik Mihkel Torim ootab tänavu Harju Elektrilt dividende 4,5 krooni aktsia kohta, mis oleks 50 senti enam kui 2003. aasta eest.
Palge pakub dividendiks eelmise aasta eest siiski 5 krooni, kuna ettevõte on ka ise oma Soome sidusettevõttelt PKC saanud eelmisel aastal kokku juba ligi 25 miljoni krooni eest dividende.
Merko Ehitus maksab sel aastal ilmselt vähem dividende kui möödunud aastal, kuna firma on tegelenud suuremahuliste investeeringutega. Palge arvab, et Merko kindlasti üle 4 krooni ei maksa, eelmisel aastal maksis firma 4,2 krooni.
Tallinna Kaubamajal ei ole ka sel aastal plaanis aastal dividende maksta.
Eelmisel aastal näitasid häid tulemusi veel kaks väiksemat börsiettevõtet ? Kalev ja Baltika. Kas need kaks sel aastal aktsionäre üllatavad, on lahtine.
Kalevi juht Oliver Kruuda on Äripäevale varem öelnud, et neil ei ole probleemiks maksta dividendideks 20 miljonit krooni, kuid see oleks aktsia kohta mõttetult väike summa.
Aktsionäride üldkoosolek on planeeritud sügisesse. ?Kõik sõltub sellest, kuidas aasta tervikuna lõpeb ja mis on käimasoleva majandusaasta lõpu ja kahe järgmise aasta investeerimisvajadused,? sõnas Kruuda. ?Kõige alus on tark investeerimine. Kui praegu lubatakse positiivset majanduskeskkonda tänu Euroopa intressitasemetele veel vähemalt paariks aastaks, siis tuleb areneda.?
Küsimusele, kas aktsionäridel on lootust dividendidele, ei vastanud Kruuda ei ega jaa. ?Kõik sõltub sellest, kuidas parasjagu läheb. Õnneks on Kalevi aktsia pärast eelmise aktiivse aktsionäri (Priit Kotkase ? toim.) vahetumist oluliselt oma hinda kasvatanud,? lisas ta.
Baltika, kes eelmisel aastal ajaloo parima tulemuse tegi ja kahjumist välja tuli, otsustab kasumi jaotamise aprilli lõpul. Hansabank Marketsi analüütik Romet Tepper ütles, et Baltika peaks dividendide maksmiseks pisut pikemat aega kasumit teenima.
Autor: Lauri Matsulevits
Seotud lood
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?